Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Düğün Salonları Açılıyor!

Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Seçil Özkan, normalleşme süreci adımlarına ilişkin gelen "Düğün salonları ne zaman açılacak?" sorusuna verdiği cevap ile düğün salonları açılış tarihini bildirdi.

1
619

CNN Türk kanalında yayınlanan bir programa katılan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Seçil Özkan, normalleşme süreci adımlarına ilişkin gelen “Düğün salonları ne zaman açılacak?” sorusuna verdiği cevap ile düğün salonları açılış tarihini bildirdi.

Düğün Salonları Her Şey Yolunda Giderse 11 Temmuz’da Açılıyor

Sunuculuğunu Başak Şengül’ün yaptığı Akıl Çemberi isimli programa katılan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Seçil Özkan, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Düğün yapacak çiftlerin ve özellikle sektör çalışanlarının merakla beklediği düğün salonlarının açılış tarihi olarak ise, normalleşme takviminde 8. hafta olarak belirtilen 11 Temmuz 2020’yi verdi.

Düğün salonlarının açılış tarihi ile ilgili sorulan soruya yanıt veren Özkan, 11 Temmuz itibariyle düğün organizasyonlarının yapılabileceğini ancak bunlar yapılırken her türlü hijyen kurallarına uyulması, maske takılması ve sosyal mesafenin korunması gerektiğinin de altını çizdi.

Veriler Aşağı Yönde Seyrederse 4. Hafta İtibariyle 50 Kişilik Organizasyonlar Yapılabilir

Koronavirüs Bilim Kurulu ile yapılan toplantıda temel olarak, bilimsel yayınlar çerçevesinde normalleşmeye yönelik ilk adımların atılması sonrasında aşama aşama nelerin açılabileceğini konuştuklarını belirten Prof. Dr. Özkan, söylediği şeylerin ancak koronavirüs pandemi verilerinin aşağıya doğru seyretmesi halinde mümkün olabileceğini söyledi. Ayrıca her şeyin yolunda gitmesi ve salgına ilişkin eğrinin aşağı yönde seyretmesi halinde normalleşme takvimi başlangıç süresi sonrasındaki 4. haftadan itibaren de 50 kişilik organizasyonlarının yapılabileceğini belirtti.

Salonlar Açılsa Bile Kontroller Yapılacak ve Önlemler Alınacak

Mart ayı içerisinde alınan koronavirüs tedbirlerine göre topluca yapılan söz, nişan, düğün gibi organizasyonlar yasaklanmış, düğün salonları kapatılmıştı. Prof. Dr. Seçil Özkan’ın yaptığı açıklamaya göre, eğer belirtilen tarihte rakamlar aşağıya doğru seyrediyor ise ve o tarihte vaka sayıları yüksek değil de düşük olur ise düğün salonlarının, belirli kontroller yapılarak ve önlemler alınarak yeniden açılabileceği anlaşılıyor.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özkan şunları söyledi;

“Bilim Kurulu’nda temel olarak şunu konuştuk. Bilimsel yayınlara dayalı olarak ilk normalleşme adımlarının ardından adım adım neler açılabilir onu konuştuk. Ancak bu söyleyeceklerim salgın seyrinin aşağı yönlü hareketiyle mümkün. Her şey yolunda gider ve salgın eğrisi aşağı yönlü giderse normalleşme takviminin başladığı tarihten itibaren ilk 4 hafta sonunda 50 kişilik organizasyonlar yapılabilir.”

Bir önceki yazımız olan Koronavirüs Belirtileri Nelerdir? Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır? Koronavirüsten Korunmak İçin Neler Yapılmalı? başlıklı makalemizde koronavirüs belirtileri, koronavirüs ne zaman biter ve koronavirüs testi hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Süleyman kocak
1 yıl önce

Düğün salonları açılış tarihi bence daha önce gelecek yazıyorum buraya