Bedelsiz Senedi Kullanma Suçu ve Cezası Nedir?

Bedelsiz senedi kullanma suçu, Türk Ceza Kanununun 156. maddesinde yer alan ibarelerle düzenlenmiştir. İşte detaylar.

0
159
bedelsiz senedi

Bedelsiz Senedi Kullanma Suçu Nedir?

Bedelsiz senedi kullanma suçu, senedin borcu durumunda bulunan kişi tarafından ilgili meblağsı kısmen yahut tamamen ödenmiş senedin alacaklısı üzerinden ödemesinin olgusu dikkate alınmaksızın tamamen hukuka aykırı bir durumda “kullanılması” ile oluşmaktadır.

İlgili suç için Türk Ceza Kanununun 156. maddesine başvurulur. Ayrıca ilgili suç Türk Ceza Kanununun 156. maddesinde yer alan  “Malvarlığına Karşı Suçlar” kategorisinde düzenlenmektedir. İlgili suç tamamen özel bir hukuk uyuşmazlığı ile ceza uyuşmazlığını bir silsile haline getiren suçun ispat edilmesi için özel ispat kurlarının kullanıldığı bir suç türü olarak ihtiva edilir.

Bedelsiz Senedi Kullanma Suçunun Unsurları Nelerdir?

İlgili suç, senedin borcu durumunda bulunan kişi tarafından ilgili meblağsı kısmen yahut tamamen ödenmiş senedin alacaklısı üzerinden ödemesinin olgusu dikkate alınmaksızın tamamen hukuka aykırı bir durumda “kullanılması” ile oluşmaktadır. Senedin de bedelsiz kalma durumu da borcun tamamen ya da kısmen ödenmesi durumunun ortadan kalması anlamına gelmektedir.

Türk Ceza Kanununun 156. maddesinde yer alan, bono, çek, senet gibi borç alacağını belgeleyen senetler de bu suçu meydana getirir. Burada kıstas alacaklı kişinin borcunu iade etmesidir. Alacaklı kişi, ödenmiş durumdaki senedi iade etmese bile kullanmadığı bir durumda ilgili suç oluşmaz. Burada suçun icra hali “kullanma” fiili ile gerçekleşmesi gerekmektedir. Alınan borcun bir kısmının ödenmesi ve geri kalanının da elinde tutulduğu durumda, tümü ya da kalan borcun fiili bedelsiz bir durumda kullanma suçu olarak nitelenmektedir.

İlgili Suçun Bazı Hareketleri Şunlardır:

  1. Senet için tahsil ya da dava açılması veyahut icra takibine konulmuş olmak,
  2. Senedin başka bir kimseye ciro edilmek koşuluyla devredilmesi,
  3. Senedin protesto yahut başka bankaya vermek suretiyle başka amaçlarda kullanmak,
  4. Senedi takas yönüyle kullanmak.

Bedelsiz Senedi kullanma Suçunun İspat Edilmesi Nasıldır?

Öncelikle bedelsiz bir senedi kullandığını savunan kişi bu durumu belge ile ispat etmesi öngörülür. Tanıkların delilleri bu durumun için yeterli görülmez. Ceza mahkemesi, bu durumum için genel anlamda senedin bedelsiz bir durumda kaldığı olgusunun yazılı bulunduğu delile bakmak ister.

Bedelsiz Senedi Kullanma Suçunun Cezası Nedir?

İlgili suç için ceza Türk Ceza Kanununa göre verilir. İlgili suçu meydana getiren kişiye 6 aydan 2 seneye kadar hapis ve adli para cezası verilmektedir. Burada unutulmaması gereken durum, failin hem para cezası hem de hapis cezasına çarptırılıyor olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Yağma Suçu ve Cezası Nedir başlıklı makalemizde basit yağma suçu, nitelikli yağma suçu ve Yağma Suçu ve Cezası Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör