Becayiş Nedir? Nasıl Yapılır? İşte Güncel Becayiş İlanları

Becayiş nedir, nasıl yapılır, güncel becayiş ilanları, becayiş yapabilmek için şartlar nelerdir? İşte tüm detaylar ve becayiş dilekçesi örneği...

0
341

Becayiş nedir sorusunun cevabı; aynı görevde bulunan iki devlet görevlisinin aralarında anlaşıp mevcut ikamet ettikleri ve görev yaptıkları şehirleri karşılıklı olarak değiştirmeleri şeklinde verilebilir. Becayiş kelimesinin sözlükte anlamı “karşılıklı yer değiştirme” olarak geçmektedir. Ülkemizde becayiş kelimesi, tamamen memurluk ile alakalı bir kavram halini almıştır.

Güncel Becayiş İlanları bölümümüz açıldı. İlan vermek için BURAYI TIKLAYIN.

İki Farklı Kurum Arası Becayiş Olur Mu?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nca tanımlanan bilgiye göre, becayiş işlemi yalnızca aynı kurum personeli kişiler arasında yapılabilir. Örnek ile anlatmak gerekir ise; Sağlık Bakanlığı personeli ile Adalet Bakanlığı personeli becayiş yapamaz. Adıyaman ilinde görev yapan bir Milli Eğitim Bakanlığı personeli ile Edirne ilinde görev yapan yine bir diğer Milli Eğitim Bakanlığı personeli becayiş yapabilir.

Becayiş Kimler Arasında Yapılır?

Becayiş işlemi yalnızca aynı unvanlar arasında yapılır. Zabıt katipleri, yine zabıt katipleri ile, hemşireler hemşire, doktorlar doktor, müdürler müdür, mühendisler mühendis ile becayiş yapabilir. Bir zabıt katibi ile yazı işleri müdürü, doktor ile hemşire veya devlet bünyesinde görevli bir mühendis ile bir tekniker aralarında becayiş yapamazlar.

İki Kişinin Kendi Arasında Anlaşması Yeterli Midir? Olumlu Onay Gerekir Mi?

Yer değiştirmek yani becayiş yapmak yalnızca kişilerin kendi isteklerine bağlı bir işlem değildir. Örneğin Çanakkale ve İzmir arasında yapılacak becayiş işlemi için tarafların bulundukları iller aracılığı ile ilgili bakanlığa dilekçe göndermeleri, ilgili bakanlıkların ise bu dilekçeleri işleme alarak kabul edip olumlu yanıt göndermesi gerekmektedir. Devlet Memurları Kanununda becayiş atamasında yetkili amir onayı zorunlu kılınmıştır ancak onaylanmaması için kamu yararı yönünden herhangi bir neden bulunmadığı aşikardır.

Becayiş İşlemi İçin Herhangi Bir Dönem Belirlenmiş Midir? Özel Bir Kural Var Mıdır?

Becayiş yapılması için Devlet Memurları Kanununda bir dönem veya aynı görevi yapmak dışında herhangi bir şart belirlenmemiştir. Yılın her döneminde, kişilerce yapılacak olan başvurular işleme alınabilmektedir. Ancak bazı kamu kurumlarında becayiş işlemi için yönetmelikler ile özel şartlar belirtilmiştir. Örneğin Sağlık Bakanlığı’nın Atama ve Nakil Yönetmeliği başlığı altında düzenlediği yönetmelikte; sözleşmeli personelin becayiş yapabilmesi için hizmet ettiği yerde 1 yıldan fazla çalışmış olması gerektiği, aynı unvan yönünden istihdam edilmek koşuluyla, sözleşmenin bitmesine bir ay kala karşılıklı becayiş talebinde bulunulması halinde görev yaptıkları yerlerin değiştirilebileceği, bu şekilde yapılan yer değiştirme işleminde ise en az 1 yıl çalışmış olma şartı aranmaz şeklinde belirtilmiştir.

Katipler.org Becayiş İlanları Bölümü Açıldı

Katipler.org olarak başta Adalet Bakanlığı personeli, talep olması halinde ise diğer kurum personelinin hizmetine sunulmak üzere https://katipler.org/becayis adı altında Becayiş İlanları bölümü oluşturmuş bulunmaktayız. Amacımız Adalet Bakanlığı tüm personelinin becayiş ilanlarını tek bir çatı altında takip etmesi, yeni ilan verip, diğer ilanları görüntüleyebilmesidir.

Becayiş ilanlarını görüntülemek, becayiş ilanı vermek için TIKLAYIN.

Becayiş dilekçesi örneği:

Bir önceki yazımız olan 2020 Yılı Memur Alımı, Başvuru Şartları Neler? başlıklı makalemizde 2020 yılı memur alımı, devlet memuru ve işçi alımı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör