Bazı memurlara bayram ikramiyesi verilmiş!

Bazı memurlara bayram ikramiyesi verilmiş!

Milyonlarca memur, emeklilelere tanınan ‘bayram ikramiyesi’ hakkının kendilerine de verilmesini beklerken, bazı belediyelerde görev yapan memurlara bayram ikramiyesi ödendiği belirlendi. Ayrıca yine belediyelerde memurlara, ‘yakacak yardımı’ da sağlandığı tespit edildi.

Sayıştay Başkanlığı bayram ikramiyesi ile ilgili yeni bir tartışma başlatacak bulgulara ulaştı.

Buna göre, bazı belediyelerde memurlara, Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde bayram ikrameyesi ödendiği ortaya çıktı.

Hükümetin aldığı karara göre bu yıl ilk kez emeklilere bayram 1.000 TL bayram ikramiyesi ödendi. Memurlara ve diğer çalışanlara ise bayram ikramiyesi ödemesi yapılmadı.

Milyonlarca memur da, 1000 TL bayram ikramiyesinin kendilerine de ödenmesi istiyor. Ve bu konuda yoğun kulis faaliyeti yürütülüyor. Buna rağmen, belediyelerde çalışan memurlara bayram ikramiyesi ödenmesi şaşkınlığa neden oldu.

Sayıştay’ın, bazı belediyelerde çalışan memurlara yapılan ödemelerle ilgili bulguları şöyle:

‘-Denetimler sonucunda bazı mahalli idarelerde sosyal denge sözleşmelerinin uygulanmasında mevzuata aykırı olarak;
-Sözleşme yapılmasına dayanak teşkil eden belediye meclis kararlarınınalınmadığı,
-Sözleşmelerde sosyal denge tazminatı limitinin aşıldığı ve ayrıca ramazan ve kurban bayramlarında bayram ikramiyesi, yakacak yardımı, yazlık ve kışlık giyim yardımı gibi yer verilmemesi gereken ödemelere yer verildiği;
-Sözleşmelere konusu dışında; dayanışma ve sözleşme aidatı kesilmesi, sözleşme süresinin kanuni düzenlemelere aykırı belirlenmesi, sosyal denge tazminatı ödenmesinin koşula bağlanması ve sınırlandırılması, idari izinli sayılma, ücretsiz ulaşım hakkı tanınması, kamp, kreş, spor merkezlerinden indirimli faydalanma
hakkı tanınması gibi hükümler konulduğu’ tespit edilmiştir.

Kaynak : SGK Rehberi

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir