Basit Yargılama Usulü Nedir? Hangi Hallerde Uygulanır?

Basit yargılama usulü, daha kısa sürede ve adı üstünde daha basit yollarla yargılanma usulüne verilen isimdir. amacı ise davanın gereksiz yere ertelenme yoluna gidilmeden bir an önce bitirilmesini sağlamaktır.

0
165

Basit yargılama usulü, görülen bazı davaları yazılı yargılama usullerinden daha kısa sürede ve adı üstünde daha basit yollarla yargılanma usulüne verilen addır. Aslında basit yargılama usulünün amacı, davanın gereksiz yere ertelenme yoluna gidilmeden önce bir an önce bitirilmesini sağlamaktır. Basit yargılama usulü iki tarafa da davetiye ile birlikte gönderilir. Bu işlem mahkeme gününe kadar, içinde davanın delilleriyle birlikte ibraz edilir. Aslında 5271 sayılı Türk Ceza Kanununun 251. maddesinin. fıkrasında “Basit yargılama usulüne karar verilen tarihten itibaren suçtan mağduriyeti bulunan kişi, sanık ve şikayetçiye beyan edile bilmesi için 15 gün süre tanınmaktadır.” Şeklinde gösterilir.  Ancak ibraz edilecek delillerin sonradan da ibraz edilmesine olanak sağlanmıştır. Basit yargılama usulü, hızlı ve bir o kadar da çabuk olmasının yanında mahkeme, eğer mahkûmiyete karar verirse, kararın sonunda 5271 sayılı Türk Ceza Kanununun 251. maddesinin 3. fırkasında belirtilen “cezanın 4/1’i kadar indirgenebilir.” durum ortaya konulur.

Basit Yargılama Usulü Hangi Hallerde Uygulanır?

basit-yargılama-usulu

Basit yargılama usulü, 5271 sayılı Türk Ceza Kanununun 251. maddesinin ilk bendinde yazan: “Asliye ceza mahkemesinde, iddanamelerin kabul edilmesinin ardından üst sınır cezasının 2 yıl ile sınır olan hapis cezası ya da adli para cezasına tabi olan suçlulara uygulanmaktadır. Basit yargılama usulünün uygulanacağı cezalar şunlardır:

  1. Basit yargılama usulü, 5271 sayılı Türk Ceza Kanununun 105. maddesinin 1. Bendinde yer alan basit taciz suçlarından yargılanan kişilere uygulanır. (çocuklara karşı uygulanan cinsel suç hariç tutulmuştur.)
  2. Türk Ceza Kanununun 106. maddesinin 1. fırkasında belirtilen tehdit suçlarından yargılanan kişilere,
  3. Türk Ceza Kanununun 125. maddesinde yer alan hakaret suçlarından yargılanan kişilere,
  4. Türk Ceza Kanununun 116. maddesinin 1, 2 ve 3. fırkalarında yer alan konut dokunulmazlığının ihlal edilmesinden yargılanan kişilere,
  5. Türk Ceza Kanununun 153. Maddesinin 2. fırkasında yer alan mezarlıklara ve ibadetlere zarar verme suçundan yargılanan kişilere,
  6. Türk Ceza Kanununun 179. Maddesinin 2 ve 3. fırkasında yer alan trafik güvenliğini kasten tehlikeye sokma suçlarından yargılanan kişilere uygulanır.

Basit Yargılama Usulü Hangi Hallerde Uygulanmaz?

Basit yargılama usulü, akıl hastalığı olan, yaş küçüklüğü olan, sağır ve dilsizle ile soruşturma izni ya da talebe bağlı kalınan suçlara hakkında uygulanmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yalan Tanıklık (Yalancı Şahitlik) Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde Yalan Tanıklık (Yalancı Şahitlik) Suçu ve Cezası Nedir? ve Yalancı tanıklık suçu nasıl oluşur? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör