Banka Dosya Masrafı Nasıl Alınır?

0
124

7. Tüketici Mahkemesi tarafından alınan 14.04.2011 tarihli karar ve bu kararı onaylayan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin 15.12.2011 tarihli kararıyla kredilerde yeniden yapılandırma esnasında bankalar tarafından alınan dosya masrafı gibi ek ücretlerin geri alınmasının önünün açılması ile dosya masraflarının iadesi konusu tüketiciler açısından önem kazanmıştır.

banka dosya masrafı nasıl alınır Dosya masrafı olarak bilinen ve bankalarca iade edilmesi gereken alacak kalemleri; dosya masrafı, komisyon, istihbarat ücreti, refinansman yapılandırma ücreti, yapılandırma aşamasında alınan %2 erken kapama ücreti, ipotek fek yazısı ücreti ve banka görevlisi tarafından yapılan ipotek tesis ücreti yada ekspertiz ücretidir.

Sayılan bu alacak kalemleri, tüketicinin talebi ile banka tarafından verilen dökümlerde açıklama olarak yer almaktadır. Fakat bazı bankalar farklı isimler ve kodlar altında kesinti yapmakta ve dekonttan iade edilecek meblağ net gözükmemektedir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken ve yargılamada esas alınan husus; bankanın farklı isimler başlığında almış olsa dahi aldığı bu masrafların zorunlu gider olduğunu ispat edilip edilemediğidir. banka dosya masrafı nasıl alınır Banka aldığı masrafın zorunlu olduğunu ispat edemediği takdirde iade ile mükelleftir.

Uygulamada bankaların tüketicileri yıldırmak amacıyla talep edilen dekontları ücret karşılığı verdikleri görülmektedir. Banka dosya masrafı nasıl alınır? Mahkeme ve hakem heyetleri, dekont için alınan bu ücretlerin de başvuru sonunda tüketiciye ödemesine karar vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Tasarrufun İptali Davası Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde Tasarruf iptali davası ve Tasarrufun iptali hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör