Banka Dosya Masrafı Nasıl Alınır?

0
114

Banka dosya masrafı nasıl alınır? Bankaların kredi kullandırmada tüketiciden dosya ücreti adı altında masraf talep ederler. Son zamanlarda tüketicilerin alınan masraflarla ilgili açtıkları davalar sonucunda bu masraflar banka tarafından tüketiciye iade edilmektedir.

Kimlerden Kredi Masrafı Alınır?

Tüketicinin kullandığı kredi; konut kredisi, ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi olabilir. Bankalar tüketici kredisi talebinde bulunan her tüketiciden bazen sabit bazen de kullanılan kredi tutarı üzerinden kredi hesaplama yaparak yaklaşık yüzde bir rakam üzerinden dosya masrafı adı altında ücret talep eder. banka dosya masrafı nasıl alınır ? Tüketici bu masrafı bankaya ödemek şartı ile kredi kullanabilir.

Kredi Masrafını Ödemek Zorunlu mudur?

Bankanın kredi masrafı talep ettiği durumda banka ile tüketici arasında yapılan kredi sözleşmesine bakmak gerekir. banka dosya masrafı nasıl alınır ? Kredi sözleşmesinde bu tip bir masrafın alınmasıyla ilgili herhangi bir hüküm yoksa tüketici tarafından bankaya masrafın iadesi davası açılabilir.

Hangi Krediler İçin Kredi Masrafı İadesi Alınabilir?

Kullanılan kredi tipi ne olursa olsun, Yargıtay’ın ilgili kararı gereğince 10 yıl içinde kullanılmış krediler için tüketiciler masrafın iadesi için talepte bulunabilir, dava açabilir.

Banka dosya masrafı nasıl alınır?

Öncelikle kredi alınan bankanın genel müdürlüğüne dosya masrafının iadesinin talep edildiğine dair iadeli taahhütlü bir yazı yazılır. Banka kredi masrafını iade etmek istemiyorsa tüketici masrafın tutarına göre 2 şekilde davranılabilir.

1. Kredi dosya masrafnın 1.161,67.-TL’den az olduğu durum: Kredi dosya masrafnın 1.161,67.-TL’den az ise dava açmaya gerek yoktur, tüketicinin bulunduğu ilçe Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak işlemler başlatılabilir.
2. Kredi dosya masrafnın 1.161,67.-TL’den fazla olduğu durum: Kredi dosya masrafı 1.161,67.-TL’den fazla ise Tüketici Mahkemelerine dava açılır. Bulunulan bölgede Tüketici Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemelerine de başvurulabilir.

Bir önceki yazımız olan Banka Dosya Masraflarının Geri Alınması başlıklı makalemizde Banka Dosya Masraflarının Geri Alınması ve Dosya Masrafları hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör