Banka Dosya Masrafı Nasıl Alınır?

0
89

Banka dosya masrafı nasıl alınır? Buna göre bir bankadan birden fazla kredi çeken tüketicinin, bu kredilerin tümünün dosya masrafını geri alması için hakem heyetlerine ayrı ayrı başvurması gerekiyor. Bir vatandaş tarafından aynı bankadan çekilmiş 5 ayrı banka kredisinin dosya masraflarının iadesi için başvuru yapıldıysa, bu başvuru hakkında tek karar verilemeyecek.

Banka dosya masrafı nasıl alınır? Tek banka kredisi nedeniyle dosya masrafı, ipotek ücreti ve yeniden yapılandırma gibi şikâyetler için tek başvuru yeterli olacak. Vatandaş mağduriyetinin önlenmesi için yeni kanundan önce yapılan başvurularda da ‘görevsizlik’ kararı verilecek. Böylece, vatandaşın zaman kaybı önlenecek.İl heyeti için 3 bin TL sınırı
2 bin liranın altındaki uyuşmazlıklarda ilçe, 3 bin lira ve üzerindeki uyuşmazlıklarda il hakem heyetleri yetkili olacak.Masrafları satıcı firma karşılayacak.

banka dosya masrafı nasıl alınır ? Tüketici hakem heyetinde yapılan incelemeye yönelik bilirkişi ve tebligat ücretleri, satıcı ve sağlayıcı firma tarafından karşılanacak. Böylece, vatandaşın bu tür masraflar nedeniyle hak aramaktan vazgeçmesi önlenecek.

banka dosya masrafı nasıl alınır ? Burada dikkat çekmek istediğim birkaç husus var. Kredi çekim esnasında imzaladığınız her türlü evrakın birer fotokopisini almayı asla unutmayın. Yanısıra tüm kesinti kalemlerini gösteren makbuzların da birer kopyalarını alarak bunları itinayla saklayın. Zamanaşımı süresinin son 10 yıllık işlemleri kapsaması nedeniyle uzunca bir süre arşivinizde yer tutması önem arzetmektedir.

Bir önceki yazımız olan 15 Yıl 3600 Prim Kıdem Tazminatı başlıklı makalemizde Prim Kıdem ve Prim Kıdem Tazminat hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör