Banka Dosya Masrafı Nasıl Alınır?

0
93

Banka dosya masrafı nasıl alınır? Yeni düzenleme ile 10 yıl öncesine kadar kredi çeken müşteriler, krediyi çekmiş olduğu banka tarafından kesilen dosya masrafını geri alma hakkı kazandı. Yerel mahkemeler başta olmak üzere çeşitli illerde açılan davalarda galip çıkan banka müşterileri, dosya masrafı kesintilerini kuruşu kuruşuna kadar geri alıyor.

Ancak dosya masrafını geri almak için öncelikle birtakım hususların yerine getirilmesi gerekiyor. Şimdi bankaların kestiği Banka dosya masrafı nasıl alınır? Buna daha yakından bakalım.

Bankalar tarafından kesilen dosya masraflarını geri almak için neler yapılmalıdır?
Dosya masraflarının bankalar tarafından geri ödenmesini sağlamak yapılacak işlemler tüm bankalar için aynıdır. Dosya masrafının geri talep edilmesinde ilk olarak yapılması gereken ilgili bankaya dilekçe ile başvuru yapmaktır. banka dosya masrafı nasıl alınır ? Başvuru dilekçesi düzenlenen kanun ile ilgili bilgi veren birçok internet sitesinde mevcuttur. Dilekçe içerisinde dosya masrafının talep edildiği, ödemenin hangi hesaba yapılacağı, kesilen tutarın ne kadar olduğu ve bunlara benzer birçok farklı bilgi yer almaktadır.

Kredi çeken müşterilerin dosya masrafını geri alırken dikkat etmesi gereken ön önemli hususlardan biri sözleşmeyi baştan sona kadar incelemesi ve dosya masrafı kesintisine dair herhangi bir bilginin bulunup bulunmadığını kontrol etmesidir. banka dosya masrafı nasıl alınır ? Eğer sözleşme içerisinde kesintinin neden yapıldığı açıklanmıyorsa ya da kesinti için herhangi bir neden gösterilemiyorsa dosya masrafının geri alınması genel olarak kolay olmaktadır. Ancak kesintiye dair sözleşme içerisinde birtakım maddeler yer alıyorsa dosya masrafı bedelini geri almak zor olabilir.

Bir önceki yazımız olan 15 Yıl 3600 Prim Kıdem Tazminatı başlıklı makalemizde Prim Kıdem ve Prim Kıdem Tazminat hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör