Banka Dosya Masrafı Nasıl Alınır?

0
81

Banka dosya masrafı nasıl alınır? 1- Evvela kesilen miktarı tespit edeceğiz. Miktar şayet 0-2.000 tl arasında ise ilçeniz Kaymakamlığı bünyesinde bulunan Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne, miktar 2.000-3.000 tl arasında ise İl Tüketici Hakem Heyetleri’ne, miktar 3.000 tl’nin üstündeyse Tüketici Mahkemeleri’ne başvuru yapılmalıdır. (Bu miktarlar 07.11.2013 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6052 sayılı Tüketici Kanunu’nun 68. maddesinde tespit edilmiştir.)

banka dosya masrafı nasıl alınır ? 2- Miktar tespiti yapıldıktan sonra Hakem Heyetine başvuracaksınız, dosya masrafı veya komisyonlara ait olan makbuzu Tüketici Hakem Heyeti’ne teslim ederek başvurunuzu yapın. Bu başvuru esnasında kimliğinizin yanınızda bulunması yeterli olmaktadır.

Banka dosya masrafı nasıl alınır? 3- Bundan sonraki aşamada maksimum üç aylık süre içerisinde işleminiz sonuçlanacaktır. Bu süre içerisinde Hakem Heyeti, ilgili bankadan savunma yazısı isteyerek kesinti yapma gerekçelerini sunmasını isteyecektir. Cevabın tatmin edici olmaması durumunda ise (çok istisnai durumlar dışında bu karar tüketicinin lehine çıkmaktadır) lehinize çıkan kararla 1-0 öne geçeceksiniz.

banka dosya masrafı nasıl alınır ? 4- Karar, taraflara tebliğ edilecektir. Tebliğ süresinden itibaren önemli bir husus olan 15 günlük yasal süre çok önemlidir. Yasada 15 gün diye geçen ibare “15 işgünüyle karıştırılmamalıdır. Bu süre içerisinde taraflar konuyu yargıya taşıyarak Tüketici Mahkemeleri’ne itiraz edebilirler. İlgili süre içerisinde karara itiraz olmazsa karar kesinleşmiş olur ve banka ödeme yapmaya mecbur kalır. Şayet ödeme yapılmazsa İcra Müdürlüğü’ne başvurarak paranızı talep edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banka Dosya Masrafı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Banka Dosya Masrafı Nasıl Alınır ve Dosya Masrafı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör