Banka Dosya Masrafı Avukatı

0
61

Bankalar yapılan her işlemden ücret almaktadırlar.Bu ücretler çok farklı ad altında alan bankaların aldıkları bir ücret de banka dosya masrafı avukat  ücreti adı altında alınan ve bırakın farklı bankaların aynı bankanın farklı şubelerinde dahi farklı meblağlarla tüketicilerden alınan bir masraftır. Bu talepler her ne kadar tüketicilerin bankalarla yapmış oldukları kredi sözleşmelerinde yer alsa da 4077 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN’ na ve Yargıtay İçtihatlarına aykırıdır.

Bankalar zaten tüketicinin çekmiş olduğu kredinin üstüne belli oranlarda faiz koyarak çekilen bu krediden kazanç sağlamaktadır. Fakat bu faizle birlikte tüketicilerden ayrıca farklı tutarlarda banka dosya masrafı avukat  ücreti adı altında bedel talep etmektedir. Bankaların almış olduğu bu bedeller il ve ilçe Tüketici Hakem Heyetleri veya Tüketici Mahkemeleri (Tüketici Mahkemeleri’nin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri) aracılığı ile geri alınabilmektedir.

Tüketici’nin Tüketici Hakem Heyetlerine mi yoksa Tüketici Mahkemelerine mi (Tüketici Mahkemeleri’nin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri) gideceği konusunda ise kriterimiz her yılbaşında belirlenen(bu miktarlar her yıl değişmektedir)2013 yılı içinse geçerli olan miktar 1191.52 TL’dir Buna göre 1191.52 TL’nin altında kalan dosya masrafları için Tüketici Hakem Heyetleri’ne, 1191.52 TL’nin üstünde olan dosya masrafları içinse Tüketici Mahkemeleri (Tüketici Mahkemeleri’nin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri)’ne banka dosya masrafı avukat  ücreti iade bölümüne başvurmaları gerekmektedir.

Tüketici Hakem Heyetleri’nin 1191.52 TL’nin altında kalan meblağlar için ilam niteliğinde karar verirken, bu bedelin üstündeki meblağlar için vermiş oldukları kararlar sadece tavsiye niteliğinde olup güçlü bir delil niteliği taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Banka Dosya Masrafı Avukatı başlıklı makalemizde Banka Dosya Masrafı Avukatı ve Dosya Masrafı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör