Banka Dosya Masrafı Avukatı

0
122

Banka dosya masrafı avukat ücreti 6502 sayılı Yeni Tüketici Kanunu’nda yapılan değişiklik ile kanunun 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe giren hükümleri uyarınca dosya masrafı 2 bin TL’nin altında olan tüketiciler, ikametgah adreslerinde bulunan ilçe hakem heyetine başvurabilecekler. 2 bin TL’den 3 bin TL’ye kadar olan alacaklar için ise valilik bünyesinde kurulan il hakem heyetlerine başvuru yapmak durumundadır. 3 Bin TL’nin üzerindeki alacaklar için Tüketici Mahkemesi’nde dava açılması gerekmektedir.

Tüketici Hakem Heyetlerinde harç alınmamakta sadece dosya için yapılacak yazışmalar için, posta giderleri talep edilmektedir. Tüketici Mahkemelerinde açılan davalarda da harç alınmamakta sadece gider avansı talep edilmektedir. Mahkeme dosyanın bilirkişiye inceletilmesi kararı alırsa, gider avansının haricinde bilirkişi ücretinin de dosyaya yatırılması gerekmektedir. Yatırılan gider avansı ve diğer masraflar dava sonunda kazanılması halinde bankadan geri alınmaktadır. banka dosya masrafı avukat ücreti davasının açılması yeterli olmayıp sonuna kadar takip edilerek duruşmalara katılma zorunluluğu bulunmaktadır. Duruşmalara katılmama halinde dava düşeceğinden yapılan masraflar geri alınamayarak karşı tarafa vekalet ücreti ödenmesi kararı çıkacaktır.

Mahkemeden ya da Hakem Heyeti’nden alınan kararın Banka dosya masrafı avukat ücreti iadesinin İcra Müdürlükleri vasıtasıyla işleme konması bedelin bankalardan tahsil edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle aşamalarda yapılacak bir hata, tüm haklarınızın ortadan kalkmasına sebebiyet verebilecektir. Biz dava ve takip aşamalarını bir avukatla takip etmenizi öneririz. Konuyla ilgili olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banka Dosya Masrafı Avukatı başlıklı makalemizde Banka Dosya Masrafı Avukatı ve Dosya Masrafı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör