Ayasofya Konusunda Son Durum Ne? Yeniden İbadete Açılacak Mı?

Ayasofya ibadete açılacak mı? Danıştay ne karar verecek? Müze olarak mı kalmalı, yoksa cami olarak ibadete açılmalı mı? İşte son durum ve Ayasofya'nın tarihi hakkında bilgiler...

1
197

Hepimizin bildiği üzere son günlerin en çok tartışılan konularından bir tanesinde Ayasofya’nın durumudur. Covid-19 pandemisini yeni yeni geride bırakmaya başladığımız şu günlerde gündemimizde olan bir diğer konu da Ayasofya’dır. Ayasofya’nın ibadete açılması veya müze olarak kullanılması için henüz net bir karar verilmemiştir. Bir kesim Ayasofya’nın ibadete açılması ve camiye dönüştürülmesi görüşünü savunurken, diğer bir taraf ise bu gösterişli yapının müze olarak kullanılması gerektiğini düşünüyor. Danıştay’dan gelecek karara göre Ayasofya’nın bundan sonraki kaderi belirlenecek.

Ayasofya Konusunda Son Durum

Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmayacağı konusu son günlerde gündemin önemli konu başlıklarından biri haline geldi. Ayasofya’nın cami haline gelmesi ve ibadete açılması kararı Danıştay’a taşındı. Tarihiyle ve gösterişiyle dikkat çeken Ayasofya için son kararı Danıştay verecek. Bu konu hakkında araştırma yapan ve gündemi takip eden birçok insan çıkacak olan kararı merakla beklemektedir. İnsanlar bu konuda iki kutuba ayrılmıştır. Bir kısım Ayasofya’nın ibadete açılması gerektiğini savunurken bir kısım ise bu yapının müzeye dönüştürülmesi gerektiğini savunuyor.

Ayasofya ‘nın Tarihi

Ayasofya ibadete açılacak mı açılmayacak mı sorusu son günlerin merak edilen konularından biridir. Peki Ayasofya’nın tarihinin nereye dayandığını biliyor muydunuz?

86 yıldır ibadet yapılmayan Ayasofya, 916 yıl boyunca kilise ve 481 yıl boyunca da cami olarak kullanılmıştır. Şu anda ibadete açık olmayan Ayasofya Müzesi 1935 yılından bu yana müze olarak hizmet vermektedir. Bizans’ın ilk imparatoru olan I.Constantin tarafından yapımına başlanan Ayasofya’nın açılışı II. Constantinus tarafından yapılmıştır. İstanbul’un fethinden sonra cami haline gelen Ayasofya günümüzde hala müze olarak hizmet veriyor ancak son zamanlarda Ayasofya’nın ibadete açılması konusu gündemde olduğu için Danıştay’dan çıkacak karara göre bu yapının kaderi değişebilir.

Bir önceki yazımız olan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınav Tarihi Açıklandı başlıklı makalemizde adalet bakanlığı görevde yükselme, adalet bakanlığı görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı ve görevde yükselme sınav tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

[…] ibadete hasret Ayasofya, 10 Temmuz 2020 tarihinde cami statüsü kazanmıştır. Bu durumda gözler Ayasofya’da ilk namaz ne zaman kılınacak, Ayasofya Cami’sinde ilk namazı kim kıldıracak? Sorularına […]