Ayasofya’da ilk namaz bugün kılınacak

Ayasofya'da ilk namaz bugün kılınacak. 86 yıldır müze statüsünde duran Ayasofya 10 Temmuz 2020 tarihi itibariyle cami statüsü kazandı. Ayasofya'da ilk namazı Ali Erbaş kıldıracak.

0
235
Ayasofya'da ilk namaz

Ayasofya, 1500 yıl önce kurulmuş ve Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethettiği tarihe kadar kilise olarak kullanılmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiği 1453 yılı sonrası kılıç hakkı olarak Ayasofya’yı vakfetmiş ve cami statüsüne çevirmiştir. İstanbul’un nadide incileri arasında yer alan Ayasofya, 1934 yılı itibariyle Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasıyla birlikte müze statüsü kazandırılmıştır. Müze olması durumunda 2019 verilerine göre senede 3 milyon turistin ziyaret ettiği Ayasofya Müzesi, 10 Temmuz 2020 tarihi itibariyle Danıştay 10. Dairesine sunulan bildiri ile cami statüsü kazandırılması istenmiş ve belirtilen tarihte cami statüsü kazandırılmasına izin verilmiştir.

86 yıldır ibadete hasret Ayasofya, 10 Temmuz 2020 tarihinde cami statüsü kazanmıştır. Bu durumda gözler Ayasofya’da ilk namaz ne zaman kılınacak, Ayasofya Cami’sinde ilk namazı kim kıldıracak? Sorularına yöneldi.

Ayasofya’da ilk namaz bugün kılınacak.

Ayasofya'da ilk namaz-1

1934’te müze statüsü kazanan Ayasofya’nın içerisinde yer alan Abdülmecit Mescidinde düzenli olarak namaz kılınıyordu. Ancak tam anlamıyla cami statüsü kazanmasının ardından kılınacak ilk namaz bugün Cuma namazıyla beraber eda edilecek.

Ayasofya’da bugün kılınacak namazın imamı kim olacak?

Ayasofya’nın 10 Temmuz 2020 tarihi itibariyle cami statüsü kazanmasının ardından gözler kılınacak ilk namaza çevrilmişti. Bu yönde Ayasofya’da ilk namazı kim kıldıracak sorusu ön plana çıkan en önemli soru iken konuyla ilgili açıklama Diyanet’ten geldi. 24 Temmuz 2020 yani bugün kılınacak cuma namazı ile Ayasofya’da ilk namaz kılınacak. Bu doğrultuda Diyanet işleri Başkanlığından gelen açıklamada: “ Ayasofya’da bugün kılınacak namazı Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş eda ettirecek” ifadeleri yer aldı.

Ayasofya’da kılınacak namaz için vatandaşlara uyarı!

İstanbul valiliğinden, Ayasofya’da bugün Cuma namazıyla beraber ede edilecek namaza katılacak vatandaşlara uyarı geldi. İstanbul valisi Ali Yerlikaya: “ Vatandaşlarımız “ Ayasofya Cami’sinde namaz kılabilmek için 17 noktada kontrol edilecek. Ateşi olan ya da Koroanvirüs belirtileri gösterenler namaza buyur edilmezken maske takımı zorunlu olacak. 17 noktada görev yapan personellerin sayısı 736 iken toplam ambulans sayısı 101’de kalacak. Ayrıca havadan helikopter uçurulacak alanda güvenlik önlemleri de alınıyor.” İfadelerini kullandı.

Ayasofya’ya girişler saat 10 itibariyle başladı

Ayasofya’da ilk namaz için oluşturulacak cemaate katılacak vatandaşlar bugün sat 10.00 itibariyle kontrol noktalarında ölçüm ve kontrolleri yapıldıktan sonra Ayasofya Meydanı, Sultanahmet Meydanına kabul edildi.

 

Bir önceki yazımız olan Devlet Arşivleri Başkanlığı Online Arşivine İlgi Büyük Oranda Arttı başlıklı makalemizde cumhurbaşkanlığı arşiv, devlet arşivleri ve osmanlı arşivleri hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör