Avukatlar Kanunu Düzenlemesinde 12 Madde Kabul Edildi

Avukatlar ve baro başkanları tarafından beklenen kanun düzenlemesi sonuçlandı. Aynı ildeki avukatlar artık baro teşkil edebilecekler.

0
149
barolar
barolar ve avukatlarla ilgili düzenleme

Avukatlar Kanunu Düzenlemesinde 12 Madde Kabul Edildi

2 Temmuz 2020 tarihinde TBMM’de tartışılan baro ve avukat kanunlarının değişikliğinin yapılmasına dair kanun teklifini ilk olarak Ak Parti Grup Başvekili Cahit Özkan yapmıştı. Cahit Özkan’ın amacı son 20 yılda artan avukat sayılarının kontrol altına alınmak istemesi. Çünkü Avukatlık Kanunu’nun yürürlük tarihine bakılacak olursa bu tarihten itibaren 10 bin civarlarında seyir eden avukat sayılarımızın bugün itibariyle 13 kat arttığını görmekteyiz. Bu sayı tam anlamıyla 130 bin avukatı ihtiva ediyor. Bu durumda Barolar, gittikçe artan avukat sayılarının nedeni olarak ilk başta avukat stajyerlerinin avukatlık mesleğine hazırlanmasında gerekliliklerini yerine getirilmemesine bağlamaktadır. Ayrıca avukatlığın artık sembolik bir prosedüre döndüğünü ifade etmektedir. Türkiye Barolar Birliğinin yüzde 60’ının oyunu aldığı vurgulayan Cahit Özkan, yapılacak düzenleme ile 5 binden fazla ilde yer alan 2 bin avukatın birbirleriyle anlaşıp bir baro teşkil edebilecekler.

avukat-baro

12 Madde Kabul Edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisinden Avukatlık Kanunu itina ile görüşüldü.Bu durumda avukatlık ve diğer kanunlarla alakalı yapılacak değişikliklere ait kanun teklifinin 12 maddesi kabul edildi.

Kabul gören maddeler ışığında Cahit Özkan’ın vurguladığı gibi aynı ilde yer alan barolarda  birlikte çalışmak için anlaşacak avukatların barolara kayıtlı olma şartı aranmayacaktır. Teklifte ayrıca avukatlıkta ortaklık kuracak, aynı illerde yer alan barolardan birine kayıtlı avukatların mesleklerini icra edebilmeleri için oluşacak tüzüğe kişilik olarak tanımlanacaktır.

Düzenleme ile avukatlar artık Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenecek cübbe ile mahkemelerde yerini alacaktır. Ayrıca avukatlara, kıyafetleriyle alakalı başka bir zorunluluk getirilmeyecektir.

Yukarıda belli başlı açıklamalarda bulunduğumuz değişiklikle alakalı görüşme 2 Temmuz 2020 tarihinde başlamış 12 saat sürmüştü. Bu durumda 5 maddesi daha kabul edilen değişikliğe baro başkanlarının yoğun ilgisi bulunmaktadır. Sebebi ise kendilerine tanımlanacak hakları izlemek, tanımak ve yeri gelirse itiraz etmek olduğunu bilinmektedir.

Dün itibariyle sonlanan nöbette nihaiyi karar çıktı.

Kabul edilen maddeler neleri kapsıyor:

  • Belirli şartlarda aynı ilde birden fazla baro kurulabilecektir.
  • Avukatlar, aynı ilde yer alan birden fazla baro’ya staj başvurusu yapabilecek.
  • Aynı ilde yer alan birden fazla baroda, avukatlık stajını yerine getirecek avukat adayının ikinci altı aylık kısmında baroya kayıtlı herhangi bir avukatın yanında staj görebilecek.
  • Bir avukatın işten çıkarılması, geçici olarak iş yapamaz durumu getirilmesi ya da ölümü gibi durumlarda kayıtlı oldukları baro başkanlarına, eğer gerek görülürse ya da iş sahibinin tamamen muvafakatini istemek şartıyla, işlerin geçici olarak yürütülebilmesi için kendi barosuna avukat tayin edebilecektir. Ayrıca dosyaları kendisine devir edecekti.

    Cahit Özkan’dan açıklama

    cahit-ozkan

Bir önceki yazımız olan Düğün Salonları Ne Zaman Açılacak? Düğün Genelgesi Yayınlandı başlıklı makalemizde düğün salonları, düğün salonları ne zaman açılacak ve İçişleri Bakanlığı Düğünler İçin Genelge Yayınladı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör