Asliye Ceza Mahkemesi Nedir? Görevleri Nelerdir?

Asliye ceza mahkemesi nedir? Asliye ceza mahkemesinin bünyesinde bulunan cezalar hangileridir? Asliye ceza mahkemelerinin görevleri nelerdir?

4
228
boşanmada mal paylaşımı

Asliye ceza mahkemesi, aslında ceza sistemimizin temel mahkemeleri arasında yer almaktadır. Diğer ceza mahkemelerimizin görevleri dışında yer alan tüm davalara bakmakla yükümlülerdir.

Bilindiği üzere ceza yargılamaları, çocuk mahkemesi,  ağır ceza mahkemesi, asliye ceza mahkemesi  vb. mahkemelerden yapılır. Ancak konumuza başlık niteliğinde bulunan Asliye Ceza Mahkemesi genel olarak ağır ceza ve asliye cezalara bakmakla yükümlüdür.

Suçu işleyen bir bireyin savcılık soruşturmasında mahkeme tarafından verilecek kararları Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilmektedir.

Asliye Ceza Mahkemesinin Görevleri Nedir?

Burada bir bilgi vermek istiyoruz. Bir mahkemenin hangi dava ya da suç cezalarına bakacağı konusundaki değerlendirmelere görev kuralları ismi verilmektedir. Bu durumda da görevli mahkemeler için belirlenmesi koşulu birçok istisnai durumlara bakmaktadır. Bunlar 2 tanedir.

 1. 10 yıl olacak ya da daha az bir hapis cezasına çarptırılacak davalara asliye ceza mahkemeleri bakmaktadır. Asliye mahkemeleri cezai işlem uygulamak için Türk Ceza Kanununun 12. Maddesinde binaen bu durumdan bahsetmektedir.
 2. Eğer ceza 10 yıldan fazla bir hapis cezası ise bu işlere genel olarak ağır ceza mahkemeleri bakmaktadır. Çünkü 10 yıldan fazla olan hapis cezaları ağır cezalar kategorisinde yerini alır.

Aslında bu durum mahkemelerin görevlerinde hafifletici ya da ağırlaştırılmış nedenler gözetmezler. Bunun için kanunlarda yer alan suçlar cezaların üst sınırını göz önünde bulundururlar. Bu durum Türk Ceza Kanununun 14. maddesinde yer almaktadır.

Asliye Ceza Mahkemesinin Bünyesinde Bulunan suçlar ve Davalar Hangileridir?

Asliye Ceza Mahkemesi

Asliye ceza mahkemelerinin hangi davalarla yükümlü olduklarını ilgili kanunun maddesinde de yer alan en üst ceza sınırı ile belirlenir. Bilindiği üzere suçun cezasının limiti 10 yıl ve üzerinde belirlenir. Bu doğrultuda Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerinde yer alan suçlar şunlardır:

 1. Cinsel Taciz suçları,
 2. Vergi kaçakçılığı suçları,
 3. Kasten adam yaralama suçları,
 4. İhalelere fesat karıştırma suçları,
 5. Uyuşturucu kullanımını kolaylaştırmak üzere işlenen suçlar,
 6. Türk Ceza Kanununun 102. maddesinin 1. Fırkasında yer alan cinsel saldırı suçları,
 7. Reşit olmayanlarla cinsel ilişkiye girme suçları,
 8. Şantaj suçları,
 9. Tehdit suçları,
 10. Hakaret suçları,
 11. Özel hayatların gizliliklerini ihlal etme suçları,
 12. Hırsızlık suçları,
 13. Mala zarar verme suçları,
 14. Güveni kötüye kullanma suçları,
 15. Karşılıksız yaralanma suçları,
 16. suç eşyasını satın alan ya da kabul edenlerin işlediği suçlar,
 17. Trafik güvenliğini tehlikeye sokacak suçlar,
 18. Suçluları kayırma suçları,
 19. Yalan tanıklık etme suçları,
 20. Suç üstelenme suçlarından cezai işlem uygulanması planlanan kişiler asliye mahkemesinin bünyesinde bulunan suçlardır.

Daha fazla bilgi edinmek için Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerine göz atabilirisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kumar Oynatılması İçin Yer Ve İmkan Sağlama Suçunun Cezası Nedir? başlıklı makalemizde Kumar Oynatılması İçin Yer Ve İmkan Sağlama Suçunun Cezası Nedir? ve kumar oynatma hakkında bilgiler verilmektedir.

5 1 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
4 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

[…] suç için asliye ceza mahkemesi görev […]

[…] suç için, yargılamalar tamamen asliye ceza mahkemesinde […]

[…] İlgili suç için görevli mahkeme tamamen asliye ceza mahkemesidir. […]

[…] suçuna asliye ceza mahkemesi […]