Araç Değer Kaybı Davası

0
106

son günlerde çok sık değer kaybı talepleri özellikle kurumsallaşmış araç kiralama şirketleri tarafından yapılmaya başlanmıştır .Gönderilen yazılarda bir kayıp oranı belirlenmektedir ancak ülkemizde değer kaybı hususunda hiç bir kriter yer almamaktadır, bırakın değer kaybını araç değer kaybı davası hesabında bile sorunlar var iken değer tespitleme uzmanı sıkıntısı had safhada iken değer kaybını layıkıyla tespit edebilmek ne derece doğru yapılmaktadır tartışılmalıdır.

Olması gereken Değer Kaybı Talebi’nin hesaplanması ile ilgili olarak, Değer Kaybı konusunda uzmanlaşmış ya da sertifikalandırılmış eksperlerin görev yapması ve mevcut eksper tayin prosedürlerinin Değer Kaybı konusunda da işletilmesi olmalıdır.

Trafik kazalarında zarar gören motorlu araçlar , araç değer kaybı davası onarılmasına karşın ikinci el piyasa değerinin azalması nedeniyle değer kaybına uğrar.Araç, onarılmakla istenilen şekilde eski hale getirilmiş olsa da; hasar nedeniyle ekonomik değerinde bir azalma olur.

Yani araç istenilen şekilde tamir edilmiş olsa da artık ne araç sahibi ne de piyasa o araca çarpılmadan önceki değerini veremez.

Onarım görmemiş, özenle iyi korunmuş bir araç değer kaybı davası ile kazaya karışıp onarılmış bir aracın piyasa değerinin aynı olacağı düşünülemez.

Bir trafik kazası yaşanması durumunda araçlar servislere götürülür ve gerekli tamir işlemleri yapılır. Bu onarım sırasında araçtaki bütün sorunlar giderilmiş olur. Ancak ilk bakışta hiçbirşey farkedilmese bile, araç artık ikinci el araç sınıfına inmiş olur. Bu durumda da piyasa değeri kaza öncesine göre düşmüş olur. Hem aracın sahibi hem de piyasa artık o araca önceki değerini veremez. İkinci el araç satışlarında herkesin ilk baktığı şey aracın bir kaza geçirmiş olup olmadığıdır. Özellikle aracın tavanında boya yapılmış olması hemen aracın takla attığı düşüncesini akla getirir ve araç satımında caydırıcı bir durumdur.

Bir önceki yazımız olan Tazminat Davası Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde Tazminat davası ve Tazminat Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör