Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği 2022

0
87

Anlaşmalı boşanma protokolü 2022 yılına göre anlaşmalı boşanma yapabilmek için en az 1 yıl boyunca evli kalmak gerekmektedir. Ayrıca eşlerden birinin açtığı davanın kabul edilmiş olması ya da çiftin birlikte mahkemeye başvuruda bulunması anlaşmalı boşanma davası açılması için yeterlidir.

Anlaşmalı boşanma davası görüldüğü gün her iki taraf da öz iradesi dahilinde boşanma sebeplerini açıklamalıdır. Boşanma davasında hakimin vereceği kararın uygun bulunması anlaşmalı boşanma davası açısından büyük önem taşımaktadır. Hakimin çocukların velayeti veya nafaka gibi durumlar ile ilgili verdiği kararlara itiraz edilir ise anlaşmalı boşanma davası olmaktan çıkar ve çekişmeli boşanma davası adı altında görülmeye başlanır.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi yazacak kişiler el ile veya bilgisayar çıktısı yardımı ile dilekçe hazırlayabilmektedir. Anlaşmalı boşanmasının sebepleri resmi bir üslup ile anlatılmalı ve adliyenin ilgili birimine teslim edilmelidir.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Mümkün Müdür?

Anlaşmalı boşanma davası gerekçesi bakımından ve açılımı bakımından çekişmeli boşanma davasından oldukça farklıdır. Anlaşmalı boşanma davasında gerekli olan tek şey belirli bir süre evlilik vazifesini yerine getirmiş olmaktır. Bu süre zarfında eşler uyum yakalayamamış ise birlikte anlaşmalı boşanma talebinde bulunabilir. Davalar için avukat tutma zorunluluğu söz konusu değildir. Bu yüzden anlaşmalı boşanma davası açılması için davacıların anlaşmalı boşanma protokolü 2022 yılındaki kurallara göre avukat tutmak ve avukat veya avukat ile anlaşma yapmak zorunluluğu yoktur.

Bir önceki yazımız olan Tek Taraflı Boşanma Dilekçesi Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör