Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur?

0
104

Anlaşmalı boşanma süreci, diğer boşanma davalarına bakıldığında en az maliyetli ve en kısa süreli olandır. Çekişmeli boşanmalarda, tarafların anlaşamadıkları konulardan dolayı dava sürecinin uzaması kişileri başta psikolojik olmak üzere hem maddi hem manevi yönden zorlamaktadır. Bundan dolayı bizim felsefemiz; en kötü uzlaşma en iyi davadan daha faydalıdır.

Ancak hangi durumlarda anlaşmalı boşanma, hangi durumlarda çekişmeli boşanma olacağı konusunda bazı kanuni gereklilikler mevcuttur.

tarafların ortak konularda anlaşmış olmaları gibi. Bunlarla ilgili daha fazla bilgi almak için Konu ile ilgili doğru ve ayrıntılı bilgi almak için Avukata Danışın formunu doldurarak ya da telefon numaramızdan bizi arayarak irtibata geçiniz.

Boşanma davası, eşlerden herhangi birinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesinde, müstakil aile mahkemesi bulunmayan yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır.

Evlilik birliğinin en az 1 yıl sürmüş olması koşulu, eşlerin boşanmak üzere birlikte başvurmaları veya bir eşin açtığı davanın diğerince kabul edilmesi koşulu,hakimin tarafları bizzat dinlemesi koşulu,hakimin tarafların boşanmasının mali sonuçlarına ve çocukların durumuna ilişkin düzenlemelerini uygun bulması koşulu olmak üzere toplam 4 koşulun tamamının bulunması gerekmektedir.

Boşanma protokolü, hukuki niteliği itibariyle Medeni Kanun hükümlerinden kaynaklanmakta ise de; genel sözleşme hükümlerine tabidir. Böylece kanunun, emredici nitelikte kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı saymadığı hususlarda taraflar serbest iradeleriyle hazırladıkları boşanma ve sonuçlarına ilişkin maddeleri içeren sözleşme boşanma protokolü olarak adlandırılabilecektir. Boşanma protokolünde olması gereken zorunlu bilgiler kısaca şunlardır:

Taraflar, boşanma beyanı, velayet, çocukla görüşmelerin düzenlenmesi, nafaka ve tazminat talepleri, taşınır taşınmaz eşyaların durumu ve mahkeme masrafları, vekil varsa vekalet ücreti hususu, tarafların imzalarıdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Hizmetleri başlıklı makalemizde Kredi Kartı, Kredi Kartı Borç Öğrenme ve Kredi Kartı Borç Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör