Anlaşmalı Boşanma Davası

0
177

Türk kültüründe evlilik kutsal bir kurumdur ve birbirlerini seven gençler bu aşklarını evlilikle sonlandırmaktadırlar. Evlilikten sonra ilişkinin yürümeyeceğine karar veren çiftler boşanma kararı almaktadır. Boşanma oranlarına baktığımızda günden güne bu oranda artış olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre ise evlenen çiftlerin %40 ‘ı tekrar boşanmaktadır.

Boşanma sebepleri arasında anlaşmazlığın yanı sıra geçim sıkıntısı gibi değişik nedenlerde yer almaktadır. Genellikle boşanmalarda tek taraflı bir istek olsa da bazen anlaşmalı boşanmalarda gerçekleşmektedir. Karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesi içinde bu ilişkinin yürümeyeceğine karar veren çiftler anlaşarak boşanmayı tercih etmektedir. Peki anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır?

Sanatçılar kısa sürede nasıl boşandığını merak ediyorsanız aslında onlara özel bir kanun vs yer almamaktadır. Sizin yapmanız gereken anlaşmalı boşanma davası dilekçesini hazırlamaktır. Buna ek olaraktan anlaşmalı boşanma protokolünü eklemeniz gerekmektedir. Dava açmak için adliyeye bağlı hukuk davası tevzi bürosuna gidiyorsunuz. Gittiğiniz zaman harç ve masraf miktarını ödemeniz gerekmektedir. harç yatırdığınız dekont ile dava dilekçelerinizi verdiğiniz yere gittiğiniz zaman davanın nerede yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Size mahkeme en uygun ve boş zamanı söyleyerek dava zamanını belirtmektedir. Dava zamanı gittiğinizde hakim protokoldeki imzanın size ait olup olmadığını soracaktır ve akabinde barışma ihtimalinizin olup olmadığını. Karar olumsuz ise hakim boşandığınızı size söyler daha sonra kalem müdüründen kararın ne zaman hazır olacağını öğrenebilirsiniz. Karar belli olduktan sonra onayınızı vermeniz gerekmektedir. kesinleşen kararınızı mahkeme nüfus müdürlüğüne gönderecektir.

Bir önceki yazımız olan Tapu İptal Davası başlıklı makalemizde Tapu Davası ve Tapu İptal Davası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör