Anlaşmalı Boşanma Davası

0
50

hakim huzurunda davacının ve davalının dinlenmesidir. Eşlerin mahkemede hazır bulunup hakim huzurunda boşanmak istediklerini söylemelidirler. Böylece hakim tarafların gerçekten boşanmak istediklerine kanaat getirecektir. Bu olmazsa olmaz şartlardan biridir. Eğer hakim taraflardan birinin boşanmaya zorlandığını anlarsa anlaşmalı boşanma talebini reddeder. Şayet tüm şartları oluşmuşsa anlaşmalı boşanma talebini kabul eder.

Hakimin boşanmanın mali sonuçlarına ve çocukların durumuna ilişkin tarafların fikirbirliğine vardıkları hususları onaylamalıdırlar. Anlaşmalı boşanmak isteyen eşler boşanmanın mali sonuçlarına ilişkin olarak her konuda anlaşmalıdırlar. Başka bir ifade ile taraflardan biri diğerine yoksulluk nafakası , iştirak nafakası , maddi ve manevi tazminat ödeyip ödemeyeceği kararlaştırılmalıdır. Bundan başka ayrıca aynı şekilde çocukların velayetine , nafakalarına ve çocuklarla görüşme günlerinin tespit edilmesi konularında da eşler anlaşmış olmalıdır.

Boşanmanın mali sonuçları ve çocukların durumuna ilişkin konularda tam bir fikirbirliği var ise taraflar duruşmadan önce anlaşmalı boşanma protokolu düzenleyebilir. Taraflar , boşanmak istediklerini belirtip mali sonuçlar ve çocukların durumu konularında fikirbirliğinde kaldıkları hususları protokole yazabilirler. Taraflar protokol hazırlanmaksızın tüm bunları hakim önünde de söyleyebilirler. Hakim , bu bilgileri ve beyanları zapta geçirecek ve taraflara imzalatacaktır. Bu dört şart da gerçekleştiğinde hakim , tarafların boşanmasına karar verecektir.

Bir başka ihtimal de eşlerden biri anlaşmalı boşanma veya başka bir boşanma sebebine dayanarak dava açar ve diğer eş bu davayı hakim huzurunda kabul ederse bu da anlaşmalı boşanma olarak kabul edilir.

Bir önceki yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası ve Boşanma Davası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör