Anlaşmalı Boşanma Davası

0
48

Günümüzde boşanma oranlarında ciddi artış yaşanmaktadır. Boşanan kişiler ise nasıl boşanacağı konusunda tam bilgi sahibi değildir. Gerekli prosedürleri bilmeyen kişiler bazı zorluklar yaşamaktadır. Ayrılık kararını veren ve anlaşarak boşanmak isteyen çiftler için boşanma süreci daha hızlı işlemektedir. Sizde bu konumda iseniz ve aklınızda anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır? Sorusu varsa ona şu şekilde açıklık getirebiliriz.

Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için her iki tarafın bir çok konuda anlaşmaya varmış olması gerekmektedir ve evliliğin en az bir yıl sürmesi şartı aranmaktadır. Eğer bir çocuğunuz var ise çocuğun kimde kalacağı ve nafaka miktarı belirlenmelidir. Gayri menkul değerlerin kimde kalacağı gibi konularda anlaşma sağlamanız gerekmektedir. Tüm bu anlaşmalar yapıldıktan sonra bir boşanma davası dilekçesi hazırlanır ve ekine anlaşmalı boşanma protokolü eklenmelidir. Bu protokol her iki kişi tarafından da imzalanması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra davanızı açıp bilgisayarın size verdiği tarihte duruşmaya gelmelisiniz.

Duruşmada da hakim size bazı sorular sormaktadır. Bunlar arasında barışma durumunuz ve çocuk varsa çocuğun velayetinin kimde kalacağı yer almaktadır. Bunlara ek olaraktan protokolde yer alan imzaları sizin atıp atmadığınız hakim tarafından sizlere sorulmaktadır. Bunlara onayı verdikten sonra hakim yüzünüze boşandığınızı söylemektedir. Kalem müdüründen resmi karara dökülmesini bekledikten sonra imza atmanız gerekmektedir. Mahkemede bu kararı nüfus müdürlüğüne bildirmektedir. Bundan sonra boşanma işleminiz gerçekleşmiş olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İş Kazası Tazminatı başlıklı makalemizde iş kazası ve İş Kazası Tazminatı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör