Anlaşmalı Boşanma

0
13

Anlaşmalı boşanmada taraflar mahkemeye her konuda anlaştıklarını gösteren bir metin sunmalıdırlar. Uygulamada genellikle protokol olarak adlandırılan metinde taraflar her konuda anlaştıklarını açıkça belirtmelidirler.

Taraflar bu açıklamalarını yazıl bir şekilde sunabilecekleri gibi sözlü olarak da açıklayabilirler. Ancak sözlü anlaşma bir tutanağa geçirilerek her iki eş tarafından da imzalanmalıdır.
Anlaşma metninde tedbir nafakası bulunmamakta ise istek dışına çıkılarak eş ve çocuk için tedbir nafakası takdir edilemez.

Anlaşmalı boşanmanın mali sonuçları hususunda anlaşma sağlanmalıdır. Hakimin maddi tazminat, manevi tazminat ve yoksulluk nafakası konularında taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Taraflar Anlaşmalı boşanma nın mali sonuçlarının ne olacağını hakime açıklamak zorundadırlar.

Cocukların durumu hususunda anlaşma sağlanmalıdır. Hakimin iştirak nafakası, kişisel ilişki, velayet hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Taraflar çocukların durumlarının da ne olacağını hakime açıklamak zorundadırlar.
Anlaşmalı boşanma yapılırken çocuk için iştirak nafakası istenilmemiş olması çocuğun hakkı olan eğitim ve öğretimini sağlayacak yardımın daha sonra istenilmesine engel değildir. Bu sebeple velayeti anneye verilen çocuk için daha sonra iştirak nafakası istenilmişse uygun miktar iştirak nafakasına hükmedilmelidir.

Hakim tarafından boşanma kararı verilebilmesi için boşanmanın çocukların durumu hususunda kişisel ilişki konusunda taraflarca kabul edilecek düzenlemenin uygun bulunması şarttır. Aynı durum velayet açısından da söz konusudur.
Boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenleme tam bir mutabakatı içermelidir. Düzenleme koşula bağlanmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Anlaşmalı Boşanma başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma ve Boşanma hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör