Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Örneği

0
115

Anlaşmalı boşanma protokolünün avukatlar aracılığı ile hazırlanması en doğrusu olacaktır. Bunun öncesinde de boşanma davasına dair dilekçe hazırlıklarına geçilir ve yetkili mercilere iletilmesi esas alınır.

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Anlaşmalı boşanma dilekçe örneği sayesinde nasıl hazırlanması gerektiğine değinilir. Bu şekilde eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve ibraz edilmesi sağlanır. Şöyle ki:

  • Dilekçenin başında kurum isminin yer alması gerekir.
  • Tarafların kişisel bilgilerini sıralamanız beklenir.

Boşanmaya ilişkin tüm sebepleri de dilekçeye iliştirmek gerekiyor. Buna ek olarak taleplerin de sıralanması üzerine dilekçe hazırlanmış oluyor. Böylece imza aşamasına geçilir ve onaylanır. Bu aşamada tükenmez kalem kullanılması önem arz eder. Sadece siyah ya da lacivert olan tükenmez kalem eşliğinde hazırlanan dilekçe eşliğinde davaya başvurulabilir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Sunulur?

Sadece anlaşmalı boşanma dilekçe örneği nasıl hazırlanır dikkate alınmaz. Buna ek olarak söz konusu anlaşma maddelerinin yer aldığı protokol de eksiksiz bir şekilde hazırlanır.

Tarafların tüm talepleri protokol üzerinden belirtilir. Bunlar yerleşim yerini ya da çocukların velayetlerini içerecek şekilde sergilenir. Ardından:

  • Aile Mahkemesi tarafından protokolün değerlendirilmesi sağlanır.
  • Söz konusu anlaşmalı boşanma olduğu zaman en kısa sürede yanıt verilir.

Bu tarz anlaşmalı olan davalarda birkaç celsenin üzerinde durulmaz. Aksine tek celsede sonuca değinilir. Yaygın olarak protokolde yer alan ibarelerin açıklanması sağlanır. Her iki tarafın vermiş olduğu onaya bağlı olarak dava sonuçlanır ve yaptırımlara geçilir.

Bir önceki yazımız olan Tek Taraflı Boşanma Dilekçesi Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör