Anlaşmalı Boşanma Davası Ertelenir Mi

0
112

Anlaşmalı boşanma davalarında süreç hızlı ve de sorunsuz bir şekilde ilerler. Buna rağmen zaman zaman tarafların erteleme taleplerine de yer verilir. Nitekim erteleme talebinde bulunulması halinde davanın uygun görülen bir başka günde görülmesi esas alınır.

Anlaşmalı Boşanma Davasına İki Tarafta Gitmezse Ne Olur?

Anlaşmalı boşanma davası ertelenir mi soranlara öncelikle taleplerden söz edilir. Tarafların taleplerine bağlı olarak davanın ertelenmesi mümkün olabilir. Bunun yanı sıra:

  • Anlaşmalı boşanma davasına tarafların gelmemesi üzerine işlemler kaldırılır.
  • Tarafların herhangi bir vekil tayin etmemesi de davanın işlemden kaldırılmasını sağlar.

Tarafların davaya gelmemelerine dair mazeret bildirimlerinde bulunmaları gerekir. Bu bildirimlere bağlı olarak davanın ilerleyen bir tarihe taşınması mümkün olacaktır. Ancak söz konusu herhangi bir mazeretin olmaması ise işlemden kaldırılması esas alınacaktır.

Mahkemeye Gitmeden Boşanma Olur Mu?

Anlaşmalı boşanma davası ertelenir mi merak edenler öncelikle tarafların katılımını sorguluyor. Şöyle ki her iki tarafın da mazeret bildirmeden davaya gelmemesi üzerine işlem kaldırılıyor. Anlaşmalı boşanmada:

  • Eşlerden birinin davaya katılım göstermesi gerekir.
  • Her ikisinin de bulunması üzerine tek celsede sonuca geçilir.

Eğer ki eşlerin dava sürecinde katılım göstermemesi söz konusu ise çekişmeli davalara yönelme sağlanır. Ancak anlaşmalı olandan ziyade çekişmeli davalarda ciddi bir sürece değinilebilir. Nitekim tanıklar, beyanlar veya deliller dikkate alınır. Bunun üzerine kusur oranına yer verilir. Oranı yüksek olan taraf için tazminat taleplerinin işleme alınması sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Tek Taraflı Boşanma Dilekçesi Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör