Aile Mahkemesi Nedir? Aile Mahkemesinin Görevleri

1
170
aile mahkemesi

Aile Mahkemesi Nedir? Aile Mahkemesinin Görevleri

Aile mahkemesi, etkili ve hızlı bir yöntem ile tedbir alan, ailenin, çocuğun ve engellilerin korunmasını amaç eden bir mahkemedir. İlgili mahkeme hukuktan kaynaklanan davalara ve işlere bakar ve ailelerin korunmasını sağlarlar. Örnek vermek gerekirse, boşanma davaları, boşanmadan kaynaklanan mal paylaşımları, nafakalar, çocuğun velayetleri, kadının şiddete karşı korunları gibi tedbirler, hakkında yargılamalar ilgili mahkeme üzerinden yaparlar.

Türkiye Cumhuriyeti sınırlar içerisinde görevli mahkemeler asliye hukuk mahkemeleri ve sulh hukuk mahkemeleri olarak 2’ye ayrılırlar.  Bu iki mahkemenin dışında bulunan mahkemeler, asliye ticaret mahkemeleri, iş mahkemeleri, tüketici mahkemeleridir. İlgili mahkeme de diğer mahkemeler gibi belirli bir davalara bakmakla yükümlü mahkemelerdir.

İlgili mahkeme, 4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun ile teşkil edilmiş bir mahkemedir. İlgili kanunda, kural mahiyetinde her yargı ve durum çevresinde yeterli seviye aile mahkemesi teşkil edilir. Ancak, ilgili mahkemenin teşkil edilemeyeceği yargıların çevresinde genel mahkemelerden olan asliye hukuk mahkemeleri ile aile mahkemeleri sıfatı ile yargılama yapabilirler.

Her ilimizde merkez nüfusunun 100 bini aşan her ilçesinde, tek hakimin olduğu ve asliye mahkemesi düzeyinde olan aile mahkemeleri teşkil edilebilir. İlgili mahkeme, Adalet Bakanlığı tarafından Hakimler ve Savılar Yüksek Kurulunun görüşleri alınarak yargı çevresinde teşkil edilmektedir.

Aile Mahkemelerinin Görevleri Nelerdir?

İlgili mahkemenin hangi davalara bakacakları 4787 sayılı kanunda yer alan 4 ve 6.’ncı maddeleri ile belirlenir. Ancak 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun hükümleri de bu mahkemenin görevlerine etki ederler.

Aile Mahkemelerinin Görevleri:

trafik güvenliğini tehlikeye sokma

 1. Boşanma Davaları,
 2. Boşanma protokollerinin uygulanmalarından kaynaklanan durumlar ve davalar,
 3. Evliliklerin butlanı ya da iptal edilmesi durumları,
 4. Boşanan kadınların eski eşlerinin soyadlarını kullanmalarına dair izin davaları,
 5. Boşanan kadınların bekleme sürelerinin kaldırılmasının davaları,
 6. Boşanan eşlerin nafaka davaları,
 7. Ailelerin korunması davaları,
 8. Ailelerin soyadlarının değiştirilmesi davaları,
 9. Evlat edinme ve evlatlık ilişkilerinin kaldırılması davaları,
 10. Nişanlılık durumunun bozulmasından kaynaklanan maddi ya da manevi tazminat davaları,
 11. Terk ihtarının gönderilmesi davaları,
 12. Veraset davaları
 13. Çocuğun velayeti ya da velayetinin değiştirilmesi davaları vb. davalar ilgili mahkemenin bakmakla görevli olduğu davalardır.

Bir önceki yazımız olan Nefret ve Ayrımcılık Suçu Nedir? başlıklı makalemizde Nefret ve Ayrımcılık Suçu görevli mahkeme, Nefret ve Ayrımcılık Suçu Nedir? ve Nefret ve Ayrımcılık Suçu uzlaşma hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

[…] davasını açtınız. Bu dava için görevli mahkeme 4787 sayılı Kanun ile teşkil edilmiş olan Aile Mahkemesidir. Bu duruşma için ilgili mahkemeye başvurulması […]