Aile Konutu Haciz Olur Mu

0
65

Haciz işlemleri öncesinde şerhin değerlendirilmesine dikkat edilir. Çünkü aile konutunda eşin şerhi varsa icranın gerçekleşmesi mümkün olmaz. Ancak icra üzerine satışın gerçekleşmesi için mevcut şerhin kaldırılması gerekir ve bu şekilde işlem görülebilir.

Aile Konutu Şerhi Olan Ev İcra Yoluyla Satılır Mı?

Aile konutu haciz olur mu merak edenlere belli başlı şartlardan söz edilir. Söz konusu aile fertlerinden ve de şerhinden yola çıkılarak işlemlere değinilir. Bu şekilde:

  • Şerhin olması üzerine icra üzerinden satışın gerçekleşmesi mümkün olmaz.
  • Olası satışın ise yasal olarak geçersiz sayıldığı açıkça belirtilir.

Özellikle de satış onayında eşler önemli bir yere sahiptir. Eşin onayı yoksa ve şerh söz konusu ise bu durum yasal olarak gerçekleşmez. Medeni Kanun 194 üzerinden de bu hususlara yer verilmiş ve farklı dava türlerine değinilmiştir. Öyle ki yasal satışa dair en doğrusu tescil davalarına yönelmek olacaktır.

Aile Konutu Şerhi İcrai Satışa Engel Mi?

Aile konutu haciz olur mu öğrenmek isteyenlere tapu malikinden söz edilir ve malik üzerinden herhangi bir değişikliğe gidilmediği belirtilir. Ancak söz konusu konutun satılması olduğu zaman:

  • Eşin rızasına bağlı olarak satışın gerçekleşmesine izin verilir.
  • Malik eş rızasına göre konut satışının öne açılacaktır.

Aksi taktirde konut üzerinden haciz ya da satma işlemlerine geçilemez. Görüldüğü üzere şerh önemli bir yere sahiptir. Bunun gibi eş rızasına bağlı olarak konut işlemlerine yer verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tek Taraflı Boşanma Dilekçesi Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör