Ağır Ceza Mahkemesi Nedir?

Ağır ceza mahkemesi, adı üstünde işlenen ağır cezaların suçlarla buluştuğu mahkemelere verilen isimdir. Mahkemeye başkan temsilcilik eder.

1
358
ağır ceza mahkemesi

Ağır Ceza Mahkemesi Nedir?

Ağır ceza mahkemesi, aslında adı üstüne hukuka aykırı olarak işlenen en ağır suçların bakıldığı mahkemedir. En sade şekliyle bu tanım yapılır. Mahkemenin görevlerine değineceğiz. Fakat 5235 sayılı Bölge Mahkemelerinin Görevleri Kanununun 12. maddesinde yer alan bilgilerle düzenlenir.

Herhangi bir suçun ilgili ceza mahkemesine girebilmesi için belirli vasıfları taşıması gerekmektedir. Bu vasıflar 5235 sayılı Kanunun gereğince belirtilmiştir. Ancak bu hususların kapsamına girmeyen cezalara ise asliye ceza mahkemeleri bakmaktadır. Eğer fail 18 yaşından küçük ise görevlendirme çocuk ağır mahkemelerine düşer. Fail bu mahkemede yargılanır.

Ağır Ceza Mahkemelerinin Bakmakla Görevli Oldukları Davalar Hangileridir?

agir-ceza-mahkemesi

Yukarıda belirtilen hususlara örnek teşkil etmesi bakımından ilgili mahkemenin görevli olduğu davaları belirmek istedik. İşte ilgili mahkemenin bakmakla yükümlü oldukları davalar şunlardır:

 1. Kasten adam öldürme suçlarıyla oluşan davalara,
 2. Hile ile iflas suçundan oluşan davalara,
 3. İrtikap suçlarından dolayı oluşan davalara,
 4. Gasp Suçlarından oluşan davalara,
 5. Nitelikli dolandırıcılık suçlarından dolayı oluşan davalara,
 6. Ağırlaşmış yaralama suçları dolayısıyla oluşan davalara,
 7. Zimmet suçları dolayısıyla oluşan davalara,
 8. Taksirle ölüme sebebiyet verme suçlarından dolayı oluşan davalara,
 9. Resmi belgelerde sahtecilik suçlarından ötürü oluşan davalara,
 10. Devlet sırlarına karşı casusluk suçlarından dolayı oluşan davalara,
 11. Milli savunmaya karşı oluşan davalara,
 12. örgüt üyeliği ve propaganda yapma suçlarından dolayı oluşan davalara,
 13. Üst limiti 10 seneden fazla olabilen tüm davalara bakmakla görevlidir.

Ağır Ceza Mahkemesi Nerede Teşkil Edilir?

Ağır ceza mahkemeleri, her ilde görev yapabilmektedir. Bunun için ihtiyaç duyulan, coğrafi ve iş yoğunluğu her daim göz önüne alınarak teşkil edilir. Savcılar ve Hakimlerin bulunduğu Yüksek Kurumların değerlendirmeleri alınarak Adalet Bakanlığı nezdinde kurulurlar.

Ağır Ceza Mahkemesinin Yapısı

İlgili mahkemenin yapısı hakkındaki bilgileri tekrardan 5235 sayılı Kanunun 9. maddesinden öğreniyoruz. Ağır ceza mahkemelerinde genellikle bir adet başkan ve çevresinde belirli sayı da üye yer almaktadır. Ancak mahkemenin toplanma aşamasında başkan iki üye beraber toplanmaktadır. Toplanan bu heyet karar merceğini oluşturur. Ayrıca bu toplanmaya savcı da iştirak etmektedir. Ceza Mahkemeleri Kanununun 228. Maddesinde yer alan, Ağır ceza mahkemelerinin kararları kesinlikle müzakere sonrası verilmektedir. Burada karara iştirak edecek hakim ve üyelerin görüşleri alınır. Mahkemenin başkanı da oyları toplayarak kararları sunar..

Bir önceki yazımız olan Parada Sahtecilik Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde parada sahtecilik, parada sahtecilik suçu ve sahte para basma hakkında bilgiler verilmektedir.

5 1 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

[…] İlgili suçun meydana gelmesi ve failinin yakalanması durumunda yargılamaya başvruulur. Bu bağlamda failin yargılanmasına vesile olan mahkeme ağır ceza mahkemesidir. […]