Aday Memur Eş Durumunu Sebep Göstererek Tayin İsteyebilir mi?

Aday Memur Eş Durumunu Sebep Göstererek Tayin İsteyebilir mi? Memurlar Arasında Karşılıklı Olarak Yer Değiştirilebilir Mi?

0
80

Eş durumunu belirterek tayin hakkı isteyen aday memurlar dikkat! Aday memurun eş durumunu sebep göstererek tayin isteme hakkını doğurur mu? Memurlar arasında karşılıklı olarak yer değiştirilebilir mi? Tayin şartları nelerdir? İşte detaylar.

Aday Memur Eş Durumunu Sebep Göstererek Tayin İsteyebilir mi?

Birçok memur eş durumunu belirterek tayin haklarını istemektedir. Doğal olarak Kanun eşlerin bir arada kalması için bir takım düzenlemelerde sunmuştur. Memurun eş durumunu sebep göstererek tayin isteyebilmesi için şartlar gerekmektedir. Ancak aday memurlar için şartlar geçerli değildir. 657 sayılı Kanun gereğince kanunlarda yönetmelikler, genel olarak aday memurları kapsamadığı için memurlar asli tasdik edilinceye kadar nakil isteyememektedir.

Düzenlenen Kanun ile Memurların Tayin Şartlarında Esnetme Uygulandı

Konuyla ilgili olarak 657 sayılı Kanunda yer alan 72. Maddeyi kaynak kabul edecek olursak, Kanunda aile birliğini bozmamak ve korumak maksadıyla kurumlar arası değiştirme, tayin edilme, eş durumu sebep gösterilerek istenilen koordinasyon şartları dâhilinde tayin imkanı verilmiştir. Ayrıca Eş durumu sebebiyle şartlarda göz önünde bulundurularak memura atama talep edilecek ili için aylık ödenerek izin imkânı dahi sağlanmıştır. Ancak bu durum 1 şart ile desteklenmiştir. Her iki bireyinde memur olması gerekmektedir. Bu durum hem asli hem de aday memurlar için geçerli olmak kaydıyla eşi memur olamayana imkân sunulmamıştır. Ancak Kanunda yapılan düzenlemeler ile birlikte Tayin isteyecek memur statü ayrımı yapmaksızın eşinin kamu personeli olma kaydıyla tayin isteme hakkı doğmuştur. Ayrıca memur eşinin kesin olarak 360 gün prim ödenmiş ve halen çalışıyor olması hasebiyle eşinin bulunduğu yere tayin isteme hakkı getirilmiştir.

Memurlar Arasında Karşılıklı Olarak Yer Değiştirilmesi

“İlgili Kanunun 74 maddesinde Farklı illerde yer alan ancak aynı kurumda çalışan statü itibariyle aynı sınıfa mensup memurların karşılıklı olarak tayin isteme hakları mevcuttur. Bu durumda tayinin kabul edilmesi için yetkili amirlerin atama kabulünü beyan etmesi gerekmektedir”. Kısaca Eş durumunu beyan eden memurlar, statü itibariyle diğer kurumdaki kişiyle anlaşarak birbirleri arasında yer değiştirme hakkı elde ederler. Ancak burada bir husus unutulmamalıdır. İki kurumda görev yapan yetkili amirlerinin onayı gereklidir. Bunun için amirinizle konuşarak eş durumunuzu beyan edebilir, İki kurum arasında yer değiştirme işlemini kolaylıkla halledebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Masumiyet Karinesi Nedir? başlıklı makalemizde hukuk, masumiyet karinesi ve suçsuzluk ilkesi hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör