Adalet Teşkilatı Ek Emeklilik Sandığı Yardımlaşma Vakfı (ATEV)

Adalet Teşkilatı Ek Emeklilik Sandığı Yardımlaşma Vakfı (ATEV)

Bu yazımızda sizlere Adalet Teşkilatı Ek Emeklilik Sandığı Yardımlaşma Vakfı (ATEV) hakkında bilgi vereceğiz.

ATEV den emekli olmak için yaş sınırı bulunmamaktadır. 120 ay yani 10 yıl aidat yatıran tüm üyeler emekliliğe hak kazanmış bulunuyor. Acil veya zorunlu hallerde paraya ihtiyacınız olması halinde bir defaya mahsus olmak üzere birikiminizin %25’i kadar avans kullabiliyorsunuz. Bu avansı daha sonra yatırıp yatırmamak ise sizlere kalmış bir durum. Yatırma zorunluğunuz yoktur. Fakat kullanmış olduğunuz avansı yatırmanız durumunda ileride tekrar acil ve zorunlu hallerde avans kullanma şansına sahipsiniz. Oysa Bireysel Emeklilik sisteminde böyle bir uygulama bulunmamaktadır. BES ile kıyaslandığımız zaman bu yönüyle ATEV’in daha avantajlı olduğu aşikar.

Bireysel Emeklilik (BES) sisteminde yatırdığınız aidatın %25’i oranında devlet katkısı bulunmaktadır. Ancak bunun için sistemden 3 yıldan önce ayrılmamanız ve 56 yaşına kadar beklemeniz gerekmektedir. Bu koşullar olmaksızın ayrılmanız halinde katkı payının tamamını hak etmediğiniz gibi sistemde kalsanız bile yapılan vergi ve sair kesintilerle kar oranınız azalmaktadır. Oysa ATEV’de faiz gelirlerine uygulanan yasal vergi kesintisi dışında başka bir kesinti bulunmadığından ve Vakıf olması nedeniyle kurumlar vergisinden muaf olduğundan kar oranınız daha yüksek olacaktır. Öte yandan ATEV piyasada uygulanan normal faiz gelirlerinin 1-2 puan üzerinde faiz geliri elde etmektedir.

Ölüm halinde birikimlerinizin tamamı hiç bir kesinti olmaksızın mirasçılarınızın talebi doğrultusunda ilgili banka hesaplarına aktarılarak sistemden ilişiğiniz kesilmektedir.

Bireysel Emeklilik sitemlerinde birikimleriniz üzerinden ve katkı paylarınızdan kesintiler yapılarak sistemden ayrılabiliyorsunuz. ATEV’de ise böyle bir durum söz konusu değildir. Yatırdığınız aidatların nema gelirleri hesabınıza doğrudan ve net olarak yansıtıldığından sistemde birikmiş rezerviniz nemaları ile birlikte ödenerek ilişiğiniz kesilmektedir.

ATEV’e üye olmanız durumunda her üyeye kullanıcı adı ve şifre verilmektedir. ATEV’in web sitesi üzerinden üyeler kendilerine ait aidat bilgilerini ve nema gelirlerini ay ay takip edebilmektedir. Öte yandan üyelik bilgilerini, yatırdıkları toplam aidat tutarını, yatırılamayan aylara ait aidatlarını ve ne kadar süre sonra emekli olacaklarını kullanıcı adı ve şifrelerini girerek öğrenebilmektedirler. Bu bilgileri başka kimse görememektedir. Üye olan ATEV kullanıcısına ait özel bir uygulamadır.

ATEV’in aşağıdaki telefon numaraları ile iletişim sağlayarak her türlü bilgiyi alabilirsiz.

Adalet Teşkilatı Ek Emeklilik Sandığı
Yardımlaşma Vakfı
Tavuskuşu Sokak No:18
Dikmen / ANKARA (Hakimevi)

Telefon : 0312-479 77 14
Faks      : 0312-479 47 14
E-posta : bilgi@atev.org.tr

www.atev.org.tr

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir