Adalet Bakanlığının Koronavirüse Karşı Aldığı Tedbirler

2
375

Tüm dünyada büyük bir paniğe yol açan ve hızla kıtalararası yayılan Koronavirüs – Corona Virüs (Covid-19) solunum yolu bulaşıcı hastalığının ülkemizde yayılmasını önlemek amacıyla Adalet Bakanlığı bir dizi eylem ve tedbir planı yayınladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 9 Mart 2020 tarihli raporunda 100’den fazla ülkede 109 bin teyit edilmiş vakayla kayıtlara geçen Corona Virüs için Adalet Bakanlığı twitter ve Instagram sosyal medya hesaplarından Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri kapsamında tedbir ve eylem planlarını vatandaşlara aktardı.

Adalet Bakanlığı Koronavirüse Karşı Genel Tedbirler

Genel Tedbirler:

1- Koronavirüse karşı alınacak tedbirleri içeren bir acil eylem planı hazırlandı. Eylem planının uygulanması Bakanlık bünyesinde kurulan bir komisyon tarafından günlük olarak takip edilmektedir.

2- Eylem planı, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu değerlendirmeleri doğrultusunda Adalet Bakanlığının bütün birimleri tarafından aşama aşama uygulanacaktır.

3- Herhangi bir zorunluluk bulunmadığı müddetçe yurt dışında ziyaretler ve yurt dışından gelen heyet ziyaretlerinin kabulü Nisan ayı sonuna kadar iptal edilmiştir.

4- Bakanlığımız bünyesinde gerçekleştirilecek toplantı, eğitim, seminer gibi bütün toplu faaliyetler yine Nisan ayı sonuna kadar iptal edilmiştir.

5- Yurt dışından gelen personel, koronavirüs testleri ve ilgili tetkiklerin yapılması için sağlık kurumuna yönlendirilmekte olup personelin yurda giriş yaptığı andan itibaren ilk 14 günü raporlu olarak geçirmesi takip edilmektedir.

6- Adliyeler, Bakanlık merkez teşkilatı, ilgili kurumlar ve ceza infaz kurumları dahil bütün kurumlarda dezenfeksiyon ve temizlik işlemleri rutin olarak yapılmaktadır.

7- Ring ve servis araçları başta olmak üzere bütün araçlar her kullanımdan sonra temizlenip dezenfekte edilmektedir.

8- Adliyelerin, Bakanlığımıza bağlı bütün binaların, ceza infaz kurumlarının, satış mağazalarının, atölyelerin, denetimli serbestlik binalarının ve eğitim merkezlerinin girişlerinde dezenfektanlar bulundurulmaktadır. hijyen noktasında farkındalığın artırılması amacıyla personele eğitim verilmekte olup vatandaşlara yönelik duyurular yapılmaktadır.

Ceza İnfaz Kurumlarında Alınan Tedbirler

Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumlarında Alınan Tedbirler:

1- Kuruma ilk kabul işlemleri esnasında hastalık belirtisi gözlemlenen tutuklu ve hükümlüler, hastanelere sevk edilerek, sağlık raporları doğrultusunda ceza infaz kurumlarına kabul edilmektedir.

2- Hastalık belirtisi gözlemlenmeyen ilk kez kuruma gelen tutuklu ve hükümlüler ise imkanlar dahilinde 14 gün süreyle ayrı bir bölümde tutulmaktadır.

3- İlk kabul işlemleri esnasında tutuklu ve hükümlülerin son dönemde yurt dışına gidip gitmediği kolluk marifetiyle tespit edilmektedir.

4- Yüksek ateş, öksürük gib irahatsızlıkları gözlemlenen tutuklu ve hükümlülerin, gecikmeksizin hastaneye sevki sağlanmakta, tedavileri tamamlanan ve test sonuları negatif çıkanlar kuruma kabul edilmektedir. Şu ana kadar ceza infaz kurumlarımızda koronavirüs pozitif çıkan tutuklu ve hükümlü bulunmamaktadır.

5- Son dönemde yurt dışına çıkmış olan yabancı ve Türk vatandaşı ziyaretçilerin tutuklu ve hükümlüleri ziyaret etmesine izin verilmeyecek.

6- Gerekli görüldüğü takdirde açık görüş dahil bütün ziyaretlerin kademeli olarak sınırlandırılması planlanmaktadır.

7- Bütün ceza infaz kurumlarına yeteri kadar ateş ölçer, dezenfektan ve temizlik malzemesi temin edilmiştir.

8- Salgın ihtimaline karşı bütün ceza infaz kurumlarında ilk müdahale esnasında gerekli olan tulum, maske, eldiven, gözlük, galoş, bone ve sıhhi önlük ihtiyacı giderilmiştir.

Adalet Bakanlığı Koronavirüse Karşı Aldığı Tedbirler II

Ayrıca Adalet Bakanlığının yayınladığı ilk genel tedbirlerin kapsamı genişletilerek ikinci bir eylem ve tedbir planı yayınlandı.

Yayınlanan ikinci tedbir planı kapsamında:

  • Ceza infaz kurumları arasındaki nakiller 2 hafta süreyle ertelendi.
  • Açık ve kapalı tüm ceza infaz kurumlarında görüşler 2 hafta süreyle ertelendi.
  • İş yurtları kapsamında dışarıda çalışan hükümlüler, diğer hükümlüler ayrılacak.
  • Bulaşıcı hastalık belirtisi olan hükümlü ve tutuklular tedavileri yapıldıktan sonra kuruma alınacak.
  • Ceza infaz kurumu personeli dahil olmak üzere kurumlara giren herkesin gerekli sağlık kontrolleri yapılacak.
  • Ceza infaz kurumlarındaki ve çocuk eğitim evlerindeki aile görüş odalarının kullanılması 2 hafta süreyle ertelendi.
  • Duruşma ve diğer adli işlemlerden ivedi özelliği bulunmayanların ertelenmesi hususu, yargı mensuplarının takdir ve değerlendirmesine sunulacak.

Bir önceki yazımız olan Savcı İsimleri Karıştırdı, Avukat Hakkında Yanlışlıkla Dava Açıldı! başlıklı makalemizde avukat hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
2 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

[…] Bakanlığı tarafından yayınlanan ve önceki yazımızda belirttiğimiz Adalet Bakanlığının Koronavirüse Karşı Aldığı Tedbirler başlıklı […]

[…] Kararı’nın yayınlanması ile uzlaştırma işlemlerine dair süreler de bu kapsama alınca Adalet Bakanlığı Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı’nca sınav için herhangi bir tarih belirlemesi […]