Adalet Bakanlığı Becayiş Başvurusu

Adalet Bakanlığı Becayiş Başvurusu

Becayiş, tanım olarak karşılıklı olarak yer değiştirme anlamına gelmektedir. Adalet Bakanlığının Merkez ve Taşra teşkilatında görevli zabıt katibi, mübaşir, hizmetli, teknisyen, şoför ve benzeri unvanlardaki tüm personelleri becayiş hakkına sahiptirler.

Adalet Bakanlığı becayiş (yer değiştirme) taleplerinde bazı özel kriterler aramaktadır.

Bu kriterleri 3 başlık altında belirtmek gerekirse;

1-Becayiş talebinde bulunan personelin hizmet puanı, (UYAP personel ekranından hizmet puanınızı öğrenebilirsiniz.)

2-Son görev yaptığı yerde en az 3 yıl çalışmış olması, (3 yıllık sürenin hesaplanmasında askerlik, ücretsiz izin ve açıkta geçirilen süre ile alınan sağlık raporlarının 3 aydan fazlası dikkate alınmıyor)

3-Bulunduğu yerin atanmak istediği yere tercih edilmesi, hususları göz önüne alınarak becayiş talepleri değerlendirilmektedir.

Hizmet puanının hesaplanmasında adliyelerin bulunduğu bölge durumuna göre 10 ile 18 arasında değişen puan belirlenmiştir.

HİZMET PUAN TABLOSU

  1. BÖLGE 10 puan
  2. BÖLGE 12 puan
  3. BÖLGE 14 puan
  4. BÖLGE 16 puan
  5. BÖLGE 18 puan.

Örneğin 3. Bölge bir adliyede 5 yıldır görev yapıyorsanız hizmet puanınız 70 olarak hesaplanıyor. Tüm adliyelerin bölge ve hizmet puanlarını görmek için TIKLAYINIZ.

Becayiş talepleri sözleşmeli personel için her yıl Bakanlıkça belirlenen talep döneminde gerçekleşmektedir. Sözleşmeli personel için 2019 yılında 14/01/2019 Pazartesi günü başlayan talepler 18/01/2019 Cuma günü sona ermiş bulunmaktadır. Bir sonraki becayiş taleplerin ise 2020 yılı Ocak ayında alınacağını düşünmekteyiz.

Kadrolu personeller de karşılıklı yer değiştirme taleplerine ilişkin dilekçelerini bulunduğu yerdeki Komisyon Başkanlığı aracılığı ile Adalet Bakanlığına göndererek talepte bulunabilirler.

Becayiş talebinde bulunanların tercih edebilecekleri yerler adli ve idari yargı komisyonlarına bağlı merkez ve mülhakat adliyeleri olup, Bakanlık, HSK, YSK, Yargıtay, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi gibi yapılan tercihlerin dikkate alınmayacağını belirtmek gerekir. Haklarında görevden uzaklaştırma kararı bulunan personeller becayiş talebinde bulunamamaktadır. Ancak askerde ve ücretsiz izinde olan personeller becayiş talebinde bulunabilmektedir.

Aşağıdaki kritere uygun olarak konuya yorum yaparak yer değiştirmek isteyen personellere ulaşabilir ve becayiş ile ilgili tüm sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Çalışılan yer:

Ünvan ve sicil :

Gitmek istenilen yer :

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)