Adalet Bakanlığı “Avukatlık Kanun Taslağı” İle İlgili Açıklama Yaptı

Sosyal medya üzerinde dolaşıma sokulan ve bir çok kişi tarafından paylaşılarak yayılan Avukatlık Kanun Taslağı ile ilgili Adalet Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

1
506

Sosyal medya üzerinde dolaşıma sokulan ve bir çok kişi tarafından paylaşılarak yayılan Avukatlık Kanun Taslağı ile ilgili Adalet Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

“Bu metin, önceki hükümetler döneminde yapılmış eski bir çalışmadan ibarettir.”

Adalet Bakanlığı resmi twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada bahse konu metnin daha önceki hükümetler döneminde yapılmış eski bir çalışmadan ibaret olduğu, 2014 yılında baroların ve üniversitelerin görüşlerine sunulduğu, takip eden süreçte de bu çalışmadan vazgeçildiği bilgi yer aldı.

“Adalet Bakanlığının kanun taslağı hazırlama yetkisi yoktur.”

Adalet Bakanlığı bünyesinde halihazırda bu başlık ve içerikte herhangi bir çalışma bulunmadığı da belirtilirken, 2017 yılında yapılan referandumla değişen Anayasa hükümlerine göre; Adalet Bakanlığının kanun taslağı hazırlamak gibi bir yetkisinin bulunmadığı, kanun değişikliklerinin milletvekillerinin teklifi ile Meclis iradesine sunulabildiğinden bahsedildi.

“Amaç suni tartışma yaratma, kamuoyunu yanıltmaktır.”

Son olarak mevzuatın açık hükümlerine rağmen, söz konusu metnin yeni oluşturulmuş ve gündemde olan bir çalışmaymış gibi dolaşıma sunulması, avukatları suni tartışmaların içine çekmeye ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir çaba gibi göründüğü, bu tarz etik dışı girişimlerin neden yapıldığına anlam verilemediği, avukatlık mesleğinin gerçek sorun ve beklentilerine ilişkin güncel önerilerin adalet hizmetlerinin bütün paydaşlarıyla şeffaflıkla istişare edilmekte olduğu iletildi.

İşte o açıklama metninin tamamı;

Twitter’da görüntülemek için tıklayın.

Bir önceki yazımız olan 2020 Uzlaştırmacı Sınavı Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2020 uzlaştırmacı sınavı, Adalet Bakanlığı ve Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Memduh Tacettin Barut
2 yıl önce

İnsanımızın işi gücü bilgi kirliliği