2020 Yılının Temmuz Ayı Zabıt Katibi ve Mübaşir Maaşları Ne Kadar?

2020 temmuz ayı itibariyle mübaşir ve zabıt katiplerinin maaşları ne kadardır? Hangi hallerde zam alırlar? memur olmak için ne gerekli?

0
27

2020 Yılının Temmuz Ayı İtibariyle Zabıt Katibi ve Mübaşir Maaşları Ne Kadar?

Zabıt katiplerinin maaşları da infaz koruma memurlarının maaşlarıyla aynı ölçüdedir. Ayıca zam kurları da toplu sözleşmelerde yer aldığı gibi hükümlerin oluşmalarıyla birlikte durumları enflasyon farklılar göre de belirlenebilirler.

Mahkemenin tanıdık yüzlerinden biri olan ve mahkeme salonlarındaki görevleri ile işleyişi kontrol eden mübaşirler, davalılar ve davacıları çağıran görevlilerdendir. Aslına bakıldığında da birinci derece sorumlu personellerdir. Mahkeme boyunca nizam ve düzeni sağlayacak hakimlerin en önemli yardımcılarından biridir.

Mahkeme salonlarının işleyişlerini ya da ismiyle anıldığı üzere mahkeme salonlarında beyan, karar, iddialar, cevaplar ve en önemlisi konuşulanları yazan personel konumunda yer alan zabıt katipleri devlet memurlarının tabi olduğu kanunun hükümleri doğrultusunda maaşlarını almaktadırlar.

Bu iki kurumunda maaşlarındaki zam oranları memur maaşlarının artışına göre ivme kazanırlar.

Mübaşir Olmak İçin Ne Gerekli?

zabıt katibi
zabıt katibi nedir zabıt katibi ne iş yapar

Mahkeme salonlarının değişmez yüzlerinden biri olan mübaşirlik görevine gelmek için en az bir lise bitirmeniz gerekmektedir. Ayrıca KPSS sınavından da 70 puanı almak ve mülakata girmek için hak kazanmak gerekmektedir. Ayrıca Adalet Bakanlığının açmış olduğu kadrolardaki şartları da taşımak en önemli unsurlardır.

Mübaşir’in Maaşı Ne Kadardır?

Bekar ve göreve yeni intikal etmiş bir mübaşirin maaşı tamı tamına 3.589 TL civarındadır. Ayrıca her memurda geçerli olan maaş artışı mübaşirlerde de mevcuttur. Yani mübaşirlerin maaşlarına etki eden unsurlarda vardır. Bunlardan bir kaçı ise, evli ya da bekar olması, hizmet yılı, mezuniyet dereceleri etki eden bazı unsurlardandır.

Zabıt Katibi Olmak İçin Ne Gerekli?

Adalet Bakanlığının hizmetinde bulunan bir diğer personelde zabıt katipleridir. Zabıt katibi olabilmek için KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek en az 70 puanı almak en önemli kriterdir. Bu kriterin ardından bir diğer kriterde en az lise mezunu konumunda olmanızdır. Ayrıca 35 yaşını aşmamış olmak ve mülakatlarda istenilenleri yapmanız önemli olacaktır. Ayrıca daktilo sınavlarında sınavı en önemli mülakatlar arasında yerini almaktadır. Daktilo sınavında istenilen kelimeyi doğru seviyede yazarsanız bu görevi icra etmeniz o denli kolay ve seçilmeniz bu doğrultu da kolay olacaktır.

Mübaşir’in Maaşı Ne Kadardır?

Zabıt katiplerinin maaşları lisans mezunları için 3.927 TL civarındadır. Tabi ki zabıt katiplerin de maaşlarını etkileyen faktörler vardır. Bunlarda mübaşirler de belirttiğimiz kriterler doğrultusunda meydana gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Yapan Memurun 4/B’li Eşi İzin Kullanabilir Mi? başlıklı makalemizde doğum izni, Doğum Yapan Memurun 4/B’li Eşi İzin Kullanabilir Mi? ve memur doğum izni hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör