2020 Yılı Memur Alımı, Başvuru Şartları Neler?

19 Mayıs 2020 tarihi itibariyle yayında olan güncel kamu personeli memur alım ilanları, KPSS şartsız, KPSS 50 puan ile memur alımı yapılıyor. Peki başvuru şartları neler? İşte detaylar...

1
505

19 Mayıs 2020 tarihi itibariyle yayında olan güncel kamu personeli alım ilanları, Alie Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi sayfasında yayınlandı. KPSS şartsız, KPSS 50 puan ile memur alımı yapılıyor. Peki başvuru şartları neler? İşte detaylar…

Memur Alımı Yapılacak Ancak Kadro Sayıları Düşük

Genel kamu kurumları, üniversiteler, özel idareler gibi bir çok birim, çalıştırmak üzere sözleşmeli veya kadrolu 4A, 4B veya 4C memur veya işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlara müracaat edilebilmesi için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre bazı özel ve genel  şartların karşılanması gerekiyor. Şözleşmeli ve kadrolu memur alımları yapılıyor olsa da açılan kadroların minimum düzeyde olduğu da gözlerden kaçmıyor.

Memur alımı için şartlar, memurluk için yaş sınırları, öğrenim unsurları, memur alımına ilişkin cezai hükümler, memurlukta güvenlik soruşturması ve askerlik şartı gibi detaylar yazımızın devamında yer alıyor.

2020 Yılı Güncel Memur Alımı İlanları:

Batman Üniversitesi: 26 Adet Sürekli İşçi Alımı

Mevlana Kalkınma Ajansı: 6 Sözleşmeli Personel Alımı

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi: 14 Akademik Personel Alımı

Kırklareli Üniversitesi: 15 Sürekli İşçi Alımı

Bursa Teknik Üniversitesi: 12 Akademik Personel Alımı

Orman Genel Müdürlüğü: 2020 Yılı Sözleşmeli Personel Alımı

TÜBİTAK: MAM 2 Personel Alımı

Düzce Üniversitesi: 47 Sözleşmeli Personel Alımı

Osmangazi Belediye Başkanlığı: 10 Sürekli İşçi Alımı

Sülün Belediye Başkanlığı: 1 Sürekli İşçi Alımı

TÜBİTAK: Uzman / Uzman Yardımcısı 2 Personel Alımı

Çarşıbaşı Belediye Başkanlığı: 1 Sürekli İşçi Alımı

Yakakent Belediye Başkanlığı: 1 Geçici İşçi Alımı

İskilip Belediye Başkanlığı: 7 Geçici İşçi Alımı

Şenkaya Belediye Başkanlığı: 2 İşçi Alımı

Kültür ve Turizm Bakanlığı: 45 Geçici İşçi Alımı (Diyarbakır Surları Temizlik İşi İçin)

Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü: 37 Adet Hava Trafik Kontrolörü Alımı

Selçuklu Belediyesi: 25 Zabıta Memuru Alımı

Memur Alımı Genel Şartları

Memur olmak için öncelikle Türk Vatandaşı olmak şart. Ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen Memuriyete Giriş İçin Yaş ve Sınıflandırmada Öğrenim Unsuru başlıklı maddelerde belirtilen şartları taşımak gerekiyor. Bu şartlar ilanlar içerisinde özel olarak belirtiliyor. Bazı kurumlar kadrolar için lise mezunu, 30 yaşını aşmamış şeklinde şartlar koyabilirken, bazıları en az üniversitesi mezunu, 25 yaşını aşmamış gibi şartlar getirebiliyorlar. İlanda özel bir üst sınır konulmaması halinde 40 yaşında dahi memur olmak mümkün olabiliyor. Genel anlamda 18 yaşını dolduran herkesin devlet memuru olabilmesi mümkün olduğu gibi, sanat veya meslek okulu mezunu olmak kaydıyla en az 15 yaşını dolduran ve kazai rüşt kararı alabilenler de devlet memuru olabiliyor.

Öğrenim Şartları

Ortaokulu bitiren herkesin devlet memuru olabilmesi mümkündür. Aranan kadroya ortaokul mezunlarından başvuran olmadığı hallerde ilkokul mezunları da tercih edilebilir. Belirlenen sınıfta belli bir göreve atanma veya görevde yükselme ile ilgili olarak belli eğitimleri bitirmiş olmak, yüksek öğrenim görmüş olmak, yabancı dil bilgisine sahip olmak gibi şartlar konabilmektedir.

Memur Alımı İçin Cezai Hükümler

Türk Ceza Kanununun (TCK) 53. maddesinde belirtilmiş olan süreler geçse bile, kasıtlı olarak işlenmiş bir suçtan bir yıl ve daha çok süre ile hapis cezası almış olmak, devletin güvenliğine ve Anayasal düzene ve düzenin işleyişine karşı suç işlememiş olmak, hırsızlık, zimmet, rüşvet, irtikap, sahtecilik, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma, edimin ifasına ve ihaleye fesat karıştırma, hileli iflas gibi suçlar ile suçtan kaynaklı malvarlığı değerini temize aklama ya da kaçakçılık suçlarından mahkumiyeti bulunmak, memur olunmasına engel cezai hükümlerdir.

Memur Alımı Askerlik Koşulları ve Güvenlik Soruşturması

Askerlik ile ilgili bulunmayanlar, henüz askerlik çağına erişmemiş olanlar, askerlik çağına erişmişler ise de askerlik yapmış ve ya ertelemiş ya da yedek sınıfa geçmiş olanlar memur olabilir. 2017 yılı itibariyle kamu alanında personel istihdamının en önemli unsurlarından biri olan güvenlik soruşturması atamaya hak kazanabilmek için her memur için yapılmakta olup, atanmak için olumlu sonuçlanması gerekmektedir.

 

Memur Alımında Engelli İstisnası

Kanunda belirtilen madde hükmü saklı kalmak kaydıyla, verilecek olan görevin sürekli yapılmasına engel teşkil edebilecek akıl hastalığı olmayan engelli bireyler memur olabilmektedir.

Yukarıda belirtilmiş veya belirtilmemiş olan diğer 2020 yılı güncel kamu personeli memur alım ilanları için TIKLAYINIZ.

Bir önceki yazımız olan Koronavirüs Nedeniyle Duruşmalar Ertelendi başlıklı makalemizde Adalet Bakanlığı, duruşma ve HSK hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Abdullah Mücahit USTA
1 yıl önce

Çok bilgilendirici bir yazı olmuş 🙂