2020 Yılı Derece ve Kıdeme Göre Zabıt Katibi ve Mübaşir Maaşları

Adalet Bakanlığı’nın hizmet kadrolarında görev yapan ve ilgili kurumun en önemli yapı taşlarından biri de zabıt katibi ve mübaşirlerdir.

0
443

2020 Yılı Derece ve Kıdeme Göre Zabıt Katibi ve Mübaşir Maaşları

Adalet Bakanlığı’nın hizmet kadrolarında görev yapan ve ilgili kurumun en önemli yapı taşlarından biri de zabıt katibi ve mübaşirlerdir. Mahkemelerin olmazsa olmazlarından zabıt katipleri ve mübaşirler aslında önemli roldedirler. Genellikle avukat ve hakimlerin gölgesinde kalırlar. Ancak yaptıkları iş bakımından Adalet Bakanlığı’nın olmazsa olmazlarındandır. Peki, zabıt katipleri ve mübaşirlerin maaşları 2020 yılında ne kadar arttı? İşte, 2020 yılı derece ve kıdeme göre zabıt katibi ile mübaşir maaşları ne kadar?

Mahkemelerde koridorların ve mahkeme esnasındaki işleyişlere müdahil olan mübaşir ve zabıt katiplerinin maaşlarını konu edeceğiz. Özellikle koridorların düzenlenmesine vesile olan mübaşirler ve mahkeme esnasında yazıcılığı üstlenen zabıt katipleri, Adalet Bakanlığının mihenk yapı taşlarındandır. Zabıt katipleri, özellikle iddialar, cevaplar, beyanlar ve hakimin kararlarını yazıya döken kişilerdir. Mübaşirler de koridor nizamını ve mahkemeye dahile dilecek kişilerin çağrılmasında görev alan kimselerdir. Genel itibariyle mahkemedeki asayişin sağlanması gibi yardımcı görevlerde de rol alırlar.

Adalet Bakanlığı’nın en önemli kadrolarında görev alan zabıt katipleri ve mübaşirlerin maaşları da birbiri ile aynıdır. İki görevlini de zam oranları enflasyon farkına göre belirlenir.

zabıt katibi

Mübaşir Olabilmek İçin Gereken Şarlar Nelerdir?

Mübaşir olabilmek için aranan şartları çok kısa bir şekilde belirteyim. Mübaşir olabilmek için en az lise mezunu olmanız gerekmektedir. Bunun yanında KPSS’den de 70 puan almalısınız. Bu bağlamda özel münakalatlara ve özel şartlara tabi olarak Adalet Bakanlığı bünyesinde kabul edilebilirsiniz.

Mübaşir Maaşı Ne Kadar?

Mübaşirlerin maaşları yeni başlayan ve bekar olması göre doğru orantılıdır. Bu bağlamda bekar ve yeni başlayan bir mübaşir 3,589 Türk lirası gibi bir meblağ ile işe başlar. Her memurlukta olduğu gibi müşirlikte de maaş durumları etki eden unsurlara göre değişkenlik göstermektedir. Bunların içerisinde evli olması ya da derecesinin farklı olması unsurları gözlemlenir.

  1. Derece Bir Mübaşir: İstihkaklar toplamı durumunda 4.641,35 TL maaş almaktadır. Ancak bu durumun kesintileri ile birlikte 3.947,67 Türk lirasına tekabül ettiğini ifade edebiliriz.

Zabıt Katibi Olabilmek İçin Gereken Şarlar Nelerdir?

Zabıt katipleri de mübaşirler gibi en az lise mezunlarından alınır. Ayrıca zabıt katibi olabilmek için KPSS’den 70 puan alma gibi bir zorunlulukta vardır. Bu şartların yanında mülakat ve daktilo kullanımı gibi mülakatları da başarılı bir şekilde geçmek gerekir.

Zabıt Katibi Maaşı Ne Kadar?

Zabıt katipleri, 3.927 Türk lirası maaş almaktadır. Zabıt katiplerinin de maaş oranı faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

  1. Derece Bir Zabıt Kâtib’inin istihkakların toplamındaki maaşı 4.569,25 Türk lirasıdır. Ancak kesintilerle birlikte net maaşı 3.886,80 Türk lirasına düşer.

Bir önceki yazımız olan Sözleşmeli Zabıt Katipleri, Yazı İşleri Müdürü Olabilir Mi? başlıklı makalemizde adalet bakanlığı görevde yükselme, sözleşmeli katipler müdür olabilir mi ve sözleşmeli zabıt katibi görevde yükselme sınavı hakkında bilgiler verilmektedir.

3 2 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör