2020 Uzlaştırmacı Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Adalet Bakanlığı'na Bağlı Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı'nca yetki verilen kurumlarca düzenlenen uzlaştırmacı eğitimleri neticesinde sertifikalarını alarak sınava girmeye hak kazanan adaylar 2020 yılı uzlaştırmacı sınavının açıklanmasını bekliyor. Peki 2020 yılı uzlaştırmacı sınavı ne zaman yapılacak? Tarih belli mi? Duyuru yapıldı mı? İşte tüm detaylar...

5
699

Adalet Bakanlığı’na Bağlı Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı’nca yetki verilen kurumlarca düzenlenen uzlaştırmacı eğitimleri neticesinde sertifikalarını alarak sınava girmeye hak kazanan adaylar 2020 yılı uzlaştırmacı sınavının açıklanmasını bekliyor. Peki 2020 yılı uzlaştırmacı sınavı ne zaman yapılacak? Tarih belli mi? Duyuru yapıldı mı? İşte tüm detaylar…

2020 Uzlaştırmacı Sınavı Ne Zaman?

Uzlaştırmacı sınavına girebilmek için düzenlenen eğitimler 2019 yılı Nisan ayı içerisinde başlayıp, yine 2019 yılı Kasım ayı sonunda tamamlanmıştır. Uzlaştırmacı kursunu tamamlayarak sertifikasını alan herkes, doğal olarak 2020 uzlaştırmacı sınavı ne zaman, hangi tarihte yapılacak, uzlaştırmacı sınavına başvuru tarihi açıklandı mı sorularını soruyor.

Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı’nca düzenlenecek olan 2020 uzlaştırmacı sınavı aslında 2020 yılı Mart ve Nisan aylarında yapılması beklenen bir sınavdı. Ancak malum gündem bir anda COVID-19 Koronavirüs pandemi olunca, tüm planlar değişti ve sınav askıya alındı, ertelendi.

Başvuru Tarihleri Belli Oldu Mu?

Koronavirüs salgını nedeniyle Yargı Alanındaki Hak Kayıplarının Önlenmesi Amacıyla Getirilen Durma Süresi Kararı’nın yayınlanması ile uzlaştırma işlemlerine dair süreler de bu kapsama alınca Adalet Bakanlığı Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı’nca sınav için herhangi bir tarih belirlemesi yapılamadı. 30 Nisan 2020 tarihli 31114 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, 2480 sayılı Yargı Alanındaki Hak Kayıplarının Önlenmesi Amacıyla Getirilen Durma Süresinin Uzatılmasına Dair Karara göre önceki kararda belirtilen tarih, salgın hastalığın belirtilen tarihten önce ortadan kalkması halinde yeniden değerlendirilmek üzere 15 Haziran 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Dolayısıyla bu süreçte 2020 yılı uzlaştırmacı sınavının ne zaman açıklanacağına dair bir açıklama yapılmamıştır.

Uzlaştırmacı Sınavında Kaç Soru Var?

İlk yapılan uzlaştırmacı sınavında 100 soru sorulmuştu ve şıklar 5 seçenekliydi. Adaylara 150 dakika süre verilmişti, yanlışlar doğruları götürmemişti. Sınavdan 70 puan ve üzeri alanlar başarılı sayılmıştı. Bir değişiklik olmaz ise yine sınav sisteminin bu şekilde olması bekleniyor.

Sınav tarihleri belli olduğunda web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden bilgilendirme yapılacaktır.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, sizce 2020 yılı içerisinde uzlaştırmacı sınavı yapılır mı, yoksa 2021 yılına sarkar mı? Bu haberin en altında bulunan form kısımına üye olmak gerekmeksizin görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sokağa Çıkma Yasağı Kapsamında 23-24 Nisan'da Adliyeler Açık Olacak Mı? başlıklı makalemizde duruşma hakkında bilgiler verilmektedir.

4.2 6 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
5 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
N. Tüler Gezmişler
1 yıl önce

2020 yılında uzlaştırmacı sınavı olur mu pek emin değilim. Uzlaştırmacı eğitimine girdik, uzlaştırmacı sınavına hazırlık sorularını çözüyoruz bol bol ama bu sene sınav için pek umudum yok, inşallah olur.

[…] üzerinden 18 Nisan – 7 Mayıs tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilmişti. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Anadolu Üniversitesi’nce akademik takvim […]

[…] üzerinden 18 Nisan – 7 Mayıs tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilmişti. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Anadolu Üniversitesi’nce akademik takvim […]

[…] Uzlaştırmacılar genelde yasal temsilciden imza aldıktan sonra ayrıca çocuktan da imza almaktadır. Çocuğun imza yetkisi bulunmaması nedeni ile temsilcisi imzaladığı için, çocuğun rapor veya teklif formuna imza atması, imzanın geçerli sayılmayacağı göz önüne alınarak hata kabul edilmektedir. Bu nedenle, imza atma yetkisi bulunmadığından uzlaştırma işlemleri kanuni temsilci ile yapılan tarafların, teklif formu ve rapor imzalamaları doğru değildir. […]

Sultan Koşar
1 yıl önce

Merhabalar, evet pandemi dönemini dolu dolu yaşıyoruz bu kaçınılmaz bı gerçek ama hayat bı şekilde devam ediyor şekil değiştirerek. Gerekli eğitimleri ve sertifikalarımızi aldık sınava hazırlanmaya çalışıyoruz . Sınav zamanı belirlenmemisti ,bu pandemiden dolayı beirlenmeyecegi anlamına gelmezdi. Merak içinde bekliyoruz herhangi bi bildirimde bulunulmasını (mümkünse) şahsi olarak talep ederdim. Sosyal medyadan takip etmekteyim DM den mesaj göndermekteyim ama cevap alamamaktayim. Neyse ki , bı şekilde hâlâ uzlaştırmaci sınavıyla ilgili belirsizliği yayınlamış olduğunuz haberlerden öğrenmiş bulunmaktayım.
Herşeye çözüm bulabildiğimiz gibi bu uzlaştırma sınavının yapılması ile de bı çözüm mutlaka bulunabileceğinin kanaatindeyim.
Teşekkür ediyorum.
Saygılarımla.