2020 ALES/2 Başvuru Kılavuzu Yayımlandı. ALES’e Nasıl Başvuru Yapabilirim?

2020 ALES/2 başvuru kılavuzu yayımlandı. 2020 ALES/2'ye nasıl başvuru yapabilirim? İşte, tüm detaylar sizlerle. Ales başvuruları başladı.

0
97
2020 ales/2

2020 ALES/2 Başvuru Kılavuzu Yayımlandı. ALES’e Nasıl Başvuru Yapabilirim?

2020 yılında yapılmasın planlanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Girişi Sınavı olarak bilinen ALES başvuruları yapıldı. Üniversite mezunlarını ve son sınıf öğrencilerini kapsayan bu sınav Lisans üstü sınavlardan birini ihtiva eder. Genel tabir ile yüksek Lisans Sınavı olarak da bilinen ALES için birçok mezun ve öğrenci tetikte bekliyordu.

ALES Nedir?

ALES, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Girişi Sınavıdır. Genel kapsamda Akademik kariyere başlamadaki ilk basamak olarak görülür. Genel tabir ile lisansüstü eğitime başlamaya ön ayak olan ALES, mezunların okutman, çevirici, öğretim görevlisi vb. kadrolara atanabilmesi için ön ayak olan bir sınavdır.

ALES’in Avantajları Nelerdir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Girişi Sınavı’nda iyi bir puan almak kariyeriniz için önemlidir. Şayet lisansüstü bir eğitim almak ve bu eğitimin sonunda çevirici, okutman, öğretim görevlisi vb. görevlerde bulunmak istiyorsanız bu sınava girmeniz gerekmektedir. ALES’in avantajları üniversiteden üniversiteye göre değişkenlik gösterebilir. Bazı üniversiteler ALES’te alınan puanı %50 oranında önemserken, bazı üniversiteler yalnızca ALES puanını önemser. İşte ALES puanının d avantajı burada belli oluyor.

2020 ALES/2 Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Akademik kariyer isteyen öğrenciler Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Girişi Sınavına girmesi gerekmektedir. Önümüzdeki Aralık ayında da yapılması planlanan 2020 ALES/2 sınavı da bu akademik kariyerin başlangıcı olarak görülür. Peki, 2020 ALES/2 Başvuru tarihleri ne zaman? 2020 ALES/2 Başvuruları 01 Ekim 2020 ile 12 Ekim 2020 arasında yapılacaktır.

2020 ALES/2 Başvurusunu Nereden Yapacağım?

Akademik kariyerin başlangıcı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Girişi Sınavı başvuruları bugün başladı. Peki, 2020 ALES/2 Başvurusunu nereden yapacağız? 2020 ALES/2 sınavı başvurusu için ÖSYM’nin resmi İnternet sitesine gireceğiz. ÖSYM’nin İnternet sitesi için tıklayınız. ÖSYM’nin İnternet sitesine girdiğimizde bizleri başvuru ekranı karşılayacak. Burada bulunan kimlik, adres-iletişim, eğitim, sınava ilişkin bilgiler, şehit/gazi yakınlık, oturum seçimi, sağlık durumu/engel ve onay işlemlerini dolduracağız. Burada önemli hususlardan birisi de “oturum seçimi” kategorisinde yer alan 130 TL’lik sınav harcını yatırmaktır. Bunun için ilgili bankalara müracaat ederek parayı yatırıp işlemlere devam edebilirsiniz.

2020 ALES/2 Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Akademik kariyer isteyen öğrenciler Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Girişi Sınavına girmesi gerekmektedir. Peki, 2020 ALES/2 sınavı ne zaman yapılacak? 2020 ALES/2 sınavı, 06 Aralık 2020 tarihinde yapılacak.

Bir önceki yazımız olan 4.500 TL Maaşla Memur Alımları Başvuru Şartları Açıklandı başlıklı makalemizde başvuru şartları, itfaiye eri alımı ve memur hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör