15 Yıl 3600 Prim Kıdem Tazminatı

0
40

Çalışma hayatında en çok sorun yaşanan konuların başında kıdem tazminatı gelmektedir. 1475 sayılı İş Kanununa göre, yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatı verilebilmektedir.
Daha önce SGK tarafından 15 yıl 3600 prim kıdem tazminatı gün sayısını doldurup yaşını bekleyen işçilerin kıdem tazminatı alabileceklerine ilişkin yazı verilmemekteydi.

Ancak, 10/07/2008 tarihli genel yazı ile 08/09/1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar için aylığa hak kazanma koşullarından yaş dışında en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 15 yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır koşullarını, 08/09/1999 tarihinden sonra çalışmaya başlayanlar için ise 60 ıncı madde- sinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaş koşulu dışında kalan sigortalılık süresi ile prim ödeme gün sayısı koşullarını en erken yerine getirdikleri tarihte, kıdem tazminatına ilişkin yazının verilmesi yönünde uygulamanın değiştirilmesi uygun görülmüştür.
SGK tarafından 15 Yıl 3600 prim kıdem tazminatı gün sayısını doldurup yaşını bekleyen sigortalılara 1475 sayılı iş kanununun 14. maddesine göre ‘Kıdem Tazminatı Alabilir’ yazısı verilmektedir.
Bu şekilde başvuru yapılması halinde kıdem tazminatının ödenmesi gerekmektedir. Ancak, sigortalının ihbar tazminatı hakkı olmayacaktır.
Özellikle son dönemlerde 15 Yıl 3600 prim kıdem tazminatı günü doldurup kıdem tazminatı alan çalışanların işten ayrıldıktan sonra bir başka işyerinde çalışmaya devam etmeleri halinde anlaşmazlıklar yaşandığı ve çoğunlukla da konunun yargıya intikal ettiği görülmektedir.
Bu çalışmada Yargıtay kararları da dikkate alınarak 15 Yıl 3600 prim kıdem tazminatı gün sayısını doldurup yaşını bekleyen sigortalılara kıdem tazminatı ödenmesi konusunun ayrıntıları açıklanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Almanya Tanıma Tenfiz başlıklı makalemizde Almanya Tanıma Tenfiz ve Tanıma Tenfiz Davası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör