15 Yıl 3600 Prim Kıdem Tazminatı

0
53

1475 sayılı İş Kanunu’nun yürürlükte olan 14. maddesinin IX. fıkrası uyarınca işçinin son ücreti üzerinden kıdem taz¬minatı tavanı dikkate alınmak suretiyle hesaplanır. Son ücret asıl ücret ve ücret eklerinden hesaplanır. Son ücret öğretide ve uygulamada öteden beri kabul edildiği gibi brüt ücrettir. Parça başı, akort, götürü veya yüzde usulü gibi ücretin sabit olmadığı hallerde son bir yıllık süre içinde ödenen ücre¬tin o süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama ücret tazminatın hesabına esas tutulur.
2- Kıdem Tazminatı Hesabında Dikkate Alınacak Ücret Ekleri
a) İlave Tediyeler
b) Akdi İkramiyeler,
c) Bahşişler,
d) Sosyal Yardımlar: Yemek bedeli, yakacak bedeli, yiyecek bedeli, temizlik bedeli.
e) Konut yardımı,
f) Toplu taşım kartı bedeli,
g) Aile ve çocuk yardımı ve zammı,
h) Bayram harçlığı,
i) Benzin parası : işe gidip gelme amacıyla ve düzenli olarak veriliyorsa.
3- Kıdem Tazminatı Hesabında Dikkate Alınmayacak Ücret Ekleri:
a) Kıdemli işçiliği teşvik ikramiyesi,
b) Primler,
c) Hafta tatili ücretleri,
d) Ulusal bayram ve genel tatil ücreti,
e) Harcırahlar,
f) Seyyar görev tazminatı,
g) Fazla çalışma ücreti,
h) Tahsil yardımı,
i) Yıllık İzin Ücreti,
15 yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır işçinin işyerindeki toplam hizmet süresi dikkate alı¬narak ( daha önceden kıdem tazminatı alarak işyerinden ayrılmamışsa veya daha önceden 15 yıl 3600 prim kıdem tazminatı ödenmesini gerektirmeyecek bir şekilde iş sözleşmesi sona ermemişse) her hizmet yılı için 30 günlük ücreti tutarında ( iş sözleşmesi veya TİS ile aksi kararlaştırılmamışsa ) kıstelyum esasıyla son brüt ücreti üzerinden ( kıdem tazminatı tavanı dikkate alınmak sure¬tiyle ) hesaplanarak işçiye veya kanuni mirasçılarına ödenen tazminattır. İş Kanununun işçi hakları ile ilgili konularda zamanaşımına ilişkin hükümle¬re yer vermemesi nedeniyle Borçlar Kanunu’nun genel hükümlerinin esas alındığı ve kıdem tazminatının 10 yıllık zamanaşımına tabi olduğu bilin-melidir.

Bir önceki yazımız olan 15 Yıl 3600 Prim Kıdem Tazminatı başlıklı makalemizde Prim Kıdem ve Prim Kıdem Tazminatı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör