15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı nasıl alınır?

0
58
15456279 - wooden gavel and book on wooden table, on brown background

Diğer yandan işinden 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim günü şartlarını yerine getirip ayrılan bir çalışan, işinden ayrıldıktan birkaç ay sonra, ekonomik şartlar nedeniyle karar verip, tekrar çalışmaya başlayabilir. Burada bir sorun yok. Bireylerin çalışması, anayasal bir haktır. Diğer hak ve hürriyetlerde olduğu gibi, çalışma hak ve hürriyetlerine iş sağlığı ve güvenliği ile ulusal güvenlik dışında, herhangi bir şart ve sınır konulması mümkün değil. 15 yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır ? Neticede kıdem tazminatı alarak işinizden ayrılabilirsiniz. Fakat tazminatı aldıktan çok kısa bir süre sonra yeniden işe başlamak yasal olarak sıkıntılara neden olabilir.
Tazminat, son işyerine göre
BU konuda son bir bilgilendirme de, 15 yıllık sigortalılık süresiyle ilgili. Bu sürenin tamamının tek bir işyerinde geçirilmesi şart değil. Farklı işyerlerinde geçirilen süreler toplamının 15 yıl olması gerekiyor. Ancak kıdem tazminatı talep edilirken son işyerinde geçirilen süreye dayalı olarak kıdem tazminatı alınabilir. 15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı nasıl alınır? Örnek olarak 15 yıl sigortalılık süresini tamamlayan bir çalışan son girdiği işyerinde 3 yıldır çalışıyorsa kıdem tazminatı miktarı bu üç yıllık sürenin karşılığı olacaktır.
15 yıl 3600 prim kıdem tazminatı ? YENİ İŞE GİRMEK TEHLİKELİ Kıdem tazminatı alm koşullarını yerine getirenlerin dikkat etmesi gereken oldukça önemli bir husus var: Kıdem tazminatı alarak işten ayrıldığı sırada çalışanın emekli olacağı yaşı çalışmadan beklemesi gerekiyor. Bundan dolayı işten kıdem tazminatı alarak ayrılmak, hemen ertesi gün veya birkaç gün sonra başka bir işyerinde çalışmaya başlamak çok sakıncalı. Bu durumda işveren dava açıp tazminatı isteyebilir.

Bir önceki yazımız olan 15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı nasıl alınır? başlıklı makalemizde 15 Yıl 3600 Gün Kıdem ve kıdem tazminatı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör